Vyhliadková Temešská skala
|

Zo skalného vrchu, nad obcou v Strážovských vrchoch, je nádherný polkruhový výhľad.

Zo skalného vrchu nad obcou Temeš, je nádherný polkruhový výhľad. Celý masív je súčasťou rovnomennej prírodnej rezervácie. Výstup na Temešskú skalu nie je náročný, vhodný je aj na rodinnú turistiku.

Temešská skala
Temešská skala. Fotoarchív: František Kovár

Výhľad zo skalného vrchu je obmedzený, ale nádherný.

Temešská skala (909,7 m) je vrch Strážovských vrchov. Nachádza sa v strednej časti pohoria, v geomorfologickom podcelku Malá Magura. Vrchol leží v Trenčianskom kraji, na území okresu Prievidza a zasahuje na katastrálne územia obcí Temeš, Čavoj a južnou časťou i Nevidzany. Celý masív je súčasťou rovnomennej prírodnej rezervácie. Nesúvislý porast vrcholovej časti, s dolomitovým vápencovým bralom v juhozápadnej časti umožňuje obmedzené avšak krásne výhľady. Vrchol Temešskej skaly pozostáva zo samotného skalného vrcholu, pod ktorým je rozsiahlejšia vyhliadková plošina, na ktorej je umiestnený kríž a diskový smerovník. Poloha na okraji hrebeňa a susedné mohutnejšie vrchy umožňujú pozorovať najmä okolité vrchy. Na južnom horizonte vidieť ponad Rudniansku kotlinu aj pohorie Vtáčnik, Tribeč a Považský Inovec. V pohoriach vyniknú hlavne vrchy: Vtáčnik, Rokoš, Homôlka, Vápeč, Strážov aj Kľak. Z vrcholu je vidno tiež vodnú nádrž Nitrianske Rudno.

Vrchol Temešskej skaly
Vrchol Temešskej skaly. Fotoarchív: František Kovár

Temešská skala je prírodná rezervácia s 5. stupňom ochrany.

Prístup na Temešskú skalu je po žltej značke cez Temešské sedlo. Značka začína v obci Temeš, trasa je dlhá 4 km, s prevýšením 385 m. Dlhšia trasa je z obce Čavoj po modrej, červenej a žltej značke cez Malú Maguru. Je tiež možné absolvovať celú trasu z Temeša do Čavoja. Temešská skala je prírodná rezervácia vyhlásená v roku 1986 s výmerou 57,9 ha. Ide o ochranu zachovalých lesných spoločenstiev bučín na morfologicky výraznom vrchole Malej Magury s výskytom viacerých chránených druhov rastlín a živočíchov. V prírodnej rezervácii platí 5. stupeň ochrany prírody.

Vyhliadková plošina pod vrcholom
Vyhliadková plošina pod vrcholom. Fotoarchív: František Kovár

História obce Temeš sa začala v roku 1332.

Obec bola založená v roku 1332 na nemeckom zákupnom práve (Temeš) a to tak, že zámožný škultét sem priviedol novousadlíkov. Spravidla nimi boli poddaní s právom sťahovať sa, ktorí po určitom čase platili poplatky. Obec nazvaná LEHOTA TEMEŠ VOCATA vznikla s cieľom dobývania rúd striebra a zlata a patrila Bossányiovcom. Neobišli ju plienenia husitmi Jakubom z Motešíc a Petrom z Košece v rokoch 1432 – 1433, čo zastavilo jej rozmach. V roku 1715 mal Temeš 8 domácností. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, chovom dobytka a oviec, tkali koberce. Od 18. storočia sa spomína aj drotárstvo a obchod so sklom z blízkej huty v Gápli. Od 19. storočia obyvatelia dochádzali za prácou na južné Slovensko a do Česka, keďže okolie patrilo k najchudobnejším oblastiam župy.

Diskový smerovník
Diskový smerovník. Fotoarchív: František Kovár
Na okraji plošiny pozor na závrat
Na okraji plošiny pozor na závrat. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *