Živánska veža je dnes zrúcanina ukrytá v lese, v minulosti mala dôležité poslanie.
Živánska veža je zrúcanina strážnej veže pri Jedľových Kostoľanoch mala v stredoveku dôležité poslanie, ktoré súviselo s obchodnými činnosťami. Strážila významnú obchodnú cestu z Novej Bane do horného Požitavia.
Pozostatky Živánskej veže dnes zakrývajú okolité stromy.
V prekrásnom prírodnom prostredí Cigánskej doliny, ktorá od seba oddeľuje pohoria Tribeč a Pohronský Inovec, sa nachádzajú zvyšky Živánskej veže. Pozostatky niekdajšej mohutnej a vysokej vežu dnes zakrývajú okolité stromy. Vznikla pravdepodobne na začiatku 13. storočia, záznamov sa o nej veľa nezachovalo. Patrila k panstvu hradu Hrušov a slúžila ako strategická strážna veža na ochranu významnej obchodnej cesty údolím rieky Žitava. Slúžila pravdepodobne aj ako mýtna stanica. Pôvodne veža mala 5 podlaží a vchádzalo sa do nej na úrovni prvého podlažia rebríkom, ktorý sa potom vytiahol hore, čo bolo výhodné pri obrane veže. Zánik veže prišiel pravdepodobne v roku 1708, keď zanikol aj neďaleký hrad Hrušov. Do dnešného dňa sa zachovala len časť severozápadnej steny do výšky druhého poschodia. V roku 2009 na veži realizovali stabilizačné a rekonštrukčné práce.
Pod vežou sa nachádza malé parkovisko.
Živánska veža leží 1,5 km juhovýchodne od obce Jedľové Kostoľany smerom na Malú Lehotu na okraji Pohronského Inovca nad cestou v nadmorskej výške 409 m. V doline popri ceste sa nachádza malé parkovisko, neďaleko ktorého nájdete aj informačné tabule. Dolinou preteká riečka Žitava. Na opačnej strane cesty je úzky chodník, vedúci cez les k strážnej veži.
O zániku veže sa traduje aj povesť.
Traduje sa, že vežu neskôr využívali zbojníci. Kapitán zbojníkov sa zaľúbil do jednej miestnej dievčiny, tá ho stále odmietala (pretože milovala iného), kapitán ju jedného dňa uniesol a uväznil ju v tejto veži. Dievčina z veže však niekoľkokrát utiekla a tak ju kapitán priviazal o dlhú reťaz, s ktorou sa mohla dostať len k potoku. Pri tomto potoku ju z reťazí vyslobodil jedného dňa jej milovaný, s ktorým sa vrátili spať do veže. K sudom s pušným prachom umiestnili sviečky a po výbuchu sa zrútila polovica veže. Živánka veža sa v legendách spája s Jazvínskou jaskyňou, mali byť navzájom spojené tajnou chodbou, ktorú využívali zbojníci.