Zastavenie na dvoch trojmedziach
|

Zastavenie na dvoch trojmedziach, na Kysuciach a v Poloninách.

Zastavenie na dvoch trojmedziach, miestach kde sa stretávajú hranice troch štátov. Jedno sa nachádza na Kysuciach, tu je spoločný hraničný bod Slovenska, Poľska a Česka. Druhé na východnom Slovensku, tu sa stretávajú hranice Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

Miesto stretu troch hraníc
Miesto stretu troch hraníc. Fotoarchív: František Kovár

Na kysucké trojmedzie sa dostanete do jednej hodiny z každého štátu.

Trojmedzie nad Čiernym je vyhľadávaná lokalita turistov zo Slovenska, Poľska a Česka. Z každého štátu je pomerne dobre dostupná. Z najbližších obci v jednotlivých štátoch, z českej Hrčavy, z poľskej Jaworzynky a slovenskej obce Čierne sa na Trojmedzie dostanete do jednej hodiny. Turistický areál na Trojmedzí bol vybudovaný v roku 1995, každý štát tu má svoj monolit, do ktorých boli uložené rôzne dokumenty tej doby (rôzne listiny, noviny a mince). Trojmedzný bod sa nachádza uprostred týchto troch monolitov, v koryte miestneho potoka. Na obidvoch stranách potoka sa nachádzajú zastrešené altánky s krytým ohniskom a posedením, kde si môžete oddýchnuť.

Slovenský monolit
Slovenský monolit. Fotoarchív: František Kovár

Na Trojmedzí sa pravidelne uskutočňujú rôzne podujatia.

Návšteva Trojmedzia ponúka viaceré možnosti turistiky. Výstup na Trojmedzie a zostup do českej, alebo poľskej obce a odtiaľ návrat do Čierneho. Môže to byť tiež okruh cez všetky tri obce a pod.. Zaujímavosťou je že, česká Hrčava je najvýchodnejšia obec v Česku, chodník na slovenskej strane prechádza popod diaľničný most Valy, ktorý má výšku až 84 metrov. Je to najvyšší most na Slovensku a tiež jeden z najvyšších v strednej Európe. Trojmedzie je dostupné aj na bicykli, z obce Svrčinovec po zelenej cyklotrase. Na Trojmedzí sa pravidelne uskutočňujú stretnutia turistov, športovcov a rôzne iné podujatia. Na konci roka je to Silvester na Trojmedzí, turistický pochod Cez tri štáty Európy, Goralský maratón, Slávenie Eucharistie na Trojmedzí a iné.

Trojmedzie
Trojmedzie. Fotoarchív: František Kovár

Na Kremenci sa stretávajú hranice Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

Na juhozápadnom svahu vrchu Kremenec v nadmorskej výške 1 207,7 m stojí mohutný žulový hraničný stĺp, monument v tvare trojbokého hranolu. Bol vyrobený v roku 2000 a osadený 6. septembra 2000. Na najvýchodnejší bod Slovenska vyviezla tento trojmetrový monolit zo žuly, letka Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Monument (hraničný stĺp) označuje trojmedzie v jazykoch susediacich krajín, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Na tomto trojmedzí sa zároveň stretávajú aj hranice troch národných parkov. Tieto sú súčasťou medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty, vyhlásenej UNESCOm v roku 1993. Ide o Národný park Poloniny na Slovensku, Bieščadský národný park v Poľsku a Užanský národný park na Ukrajine. Toto miesto je najvýchodnejším bodom Slovenska, bývalého Česko-Slovenska po roku 1945, je to najvyššie miesto Národného parku Poloniny. Zároveň miesto, kde slnko vychádza o pol hodinu skôr, ako v Bratislave.

Nová Sedlica
Nová Sedlica. Fotoarchív: František Kovár

Najlepší prístup na Kremenec je z obce Nová Sedlica.

Vrch v Bukovských vrchoch – Kremenec je atraktívnym a vyhľadávaným turistickým cieľom. Na trojmedzie vedie Východokarpatská magistrála, ďalej po hrebeni pokračuje značený chodník na Wielku Rawku. Slovensko-poľskú štátnu hranicu kopíruje  červená turistická značka, vedúca hlavným karpatským hrebeňom. Zo slovenskej strany je najľahší výstup z najvýchodnejšej obce na území Slovenska Novej Sedlice po  červenej turistickej značke, približne 10 km. Trasa vedie z obce Nová Sedlica cez Temný vršok a Stužickú dolinu. Pre návrat do obce z Kremenca je možné zvoliť rovnakú trasu ako na výstup alebo z Kremenca pokračovať po hrebeni na Kamennú lúku a Čierťaž a odtiaľ odbočiť Novej Sedlice. Kremenec ponúka veľmi obmedzený výhľad, preto kto sa chce pokochať pohľadom na šíre okolie je lepšie pokračovať na Kamennú lúku.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *