Za základnú potravinu si na Slovensku extrémne priplácame. Čaká nás jeho zlacňovanie?
To, že sa cena chlebu zvýšila, si všimol azda každý Slovák. Spravodajský portál tvnoviny.sk poukázal na to, že jeho cena sa zvyšuje už tretí rok v poradí.
Napríklad v roku 2021 chlieb priemerne stál 1,49 eura. Dnes je to 2,33 eura. Tento nárast je štvrtý najrýchlejší v Európskej únii za uplynulé tri roky. Na cenu chleba vplýva niekoľko faktorov.
Ako uviedol šéf Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský, počas uplynulých troch rokov museli pekári svoje odbytové ceny upravovať z dôvodu rastúcich vstupov.
Vplyv na cenu obľúbeného pečiva má však aj nedostatok zamestnancov v pekárňach. Túto nepríjemnú situáciu zažívajú napríklad v Liptovskom Mikuláši, kde je stav zamestnancov kritický. Liptovské pekárne a cukrárne Včela – Lippek podľa ich riaditeľa Slavomíra Moravčíka fungujú na minimálnych počtoch, aby bola zabezpečená výroba.
Okrem Slovenska sa cena chlebu zvýšila aj v iných krajinách Európskej únie. Aj napriek tomu je však v krajinách, ako je Česko, Maďarsko alebo Poľsko, v porovnaní so Slovenskom lacnejší.
K znižovaniu cien v tomto roku zrejme nedôjde. Práve naopak, mali by sme počítať s ďalším zdražovaním.
Viac platíme aj za olivový olej
Extrémne vysoké teploty, požiare a sucho v oblasti Stredozemného mora spôsobili vážne škody na úrode olív, čo viedlo k zničeniu veľkej časti plodín. Následkom toho sa cena olivového oleja dramaticky zvýšila na veľkoobchodných trhoch.
Napriek tomu sa zdá, že tieto výrazné zmeny vo veľkoobchodných cenách ešte plne neodzrkadlili na cenách v maloobchodných reťazcoch. Tí, ktorí si všimnú výhodné zľavy a investujú do zásob, by mohli výrazne ušetriť pri nákupe olivového oleja, uvádza portál Pravda.
„Ceny olivového oleja v maloobchodoch sú už na vzostupe a toto zdražovanie by malo pokračovať. Hoci sa očakáva zlepšenie situácie v budúcom roku, trh by mal zostať v deficite, čo znemožní cenám klesnúť. V nadchádzajúcich mesiacoch je pravdepodobné, že ceny na pultoch vzrastú v priemere o 15 až 20 percent,“ uviedol analytik Boris Tomčiak zo spoločnosti Finlord pre Pravdu.
Jeho názor je, že využitie súčasných cien a prípadný nákup výrobkov so zľavami do zásoby predstavuje rozumnú stratégiu.
Údaje za august odhaľujú, že cena olivového oleja dramaticky stúpla a dosiahla až 9 000 dolárov za tonu. Pred viac než rokom bola cena za rovnaké množstvo na úrovni 4 200 dolárov, ako vyplýva zo štatistík amerického centrálního banky, kde je prezentovaný priemernej svetovej ceny olivového oleja v dolároch za tonu.