Za bežnú potravinu budú Slováci platiť viac. Dôvodom je zmena zákona
Rozhodnutie o zrušení preferenčných predčasných odchodov do dôchodku je zo strany Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) vítané. Informuje o tom portál Teraz.sk.
SZPCC uvádza, že odliv pracovnej sily a závažný nedostatok pracovníkov znamená významné zvýšenie nákladov na personál v týchto odvetviach, čo sa odráža aj na cenách ich produktov. V pondelok 29. apríla to uviedol predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.
Hegerova vláda podľa Lapšanského už v minulosti schválila opatrenia na zvýhodnené odchody do predčasného dôchodku, ktoré viedli k strate viac ako 60 000 pracovníkov na pracovnom trhu na Slovensku. Mnohí z týchto ľudí boli dlhoroční pracovníci s vysokou odbornosťou. Tento historicky najväčší výpadok na slovenskom pracovnom trhu je nezameniteľný a spôsobuje zvýšené ceny výrobkov v pekárskom, cukrárskom a cestovinárskom odvetví.
Zvyšovanie platov nepomáha
Zväz upozornil, že ku koncu predchádzajúceho roka sa evidovalo takmer 47 000 žiadostí o predčasný dôchodok, pričom tento rok pribudli ďalšie tisícky žiadostí. V minulosti sa priemerný ročný počet žiadateľov o túto dávku pohyboval na úrovni okolo 14 000 ľudí.
V roku 2023 sa však tento počet zvýšil na trojnásobok, čo podľa SZPCC výrazne ovplyvnilo produkčné kapacity výrobcov chleba, pečiva a koláčov.
Mnohé pekárske podniky čelia výraznej fluktuácii pracovníkov a zvyšovanie miezd často nestačí na udržanie stabilného personálu.
Podľa Lapšanského v tomto sektore pracuje viac ako 12 000 zamestnancov po celom Slovensku, čo predstavuje viac ako tretinu slovenského potravinárstva. Zatiaľ neexistuje mechanizmus na nahradenie pracovnej sily v tomto odvetví.
„Zvýšenie automatizácie je najmä v sektore potravinárstva s investičným dlhom presahujúcim miliardu eur dlhodobým procesom. Pekári, cukrári a cestovinári tak budú musieť zvýšené náklady na pracovnú silu premietnuť do odbytových cien. Či sa to prejaví na cenách pultových, bude záležať od obchodníkov, ktorí predajné ceny v obchodoch určujú,“ ozrejmuje Lapšanský.
Čo sa mení pri predčasných dôchodkoch?
Parlament schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá zasiahla aj predčasné dôchodky po 40 odpracovaných rokoch.
Ako uvádza portál tvnoviny.sk, podľa novej podoby zákona podmienka 40 odpracovaných rokov na získanie nároku na predčasný dôchodok sa bude viazať na zmenu strednej dĺžky života, rovnako ako v prípade všeobecného dôchodkového veku. To znamená, že vek pre nárok na predčasný starobný dôchodok sa postupne zvýši.
Minister práce Erik Tomáš uviedol, že penalizácia sa zvýši z 0,3 na 0,5 percenta. Má to harmonizovať podmienky s klasickým predčasným dôchodkom a s novým systémom automatického naviazania.
Jozef Mihál vyjadril nesúhlas s rýchlym pozmeňujúcim návrhom k novele sociálneho poistenia. Poslanci Hlasu ho predložili len deň pred hlasovaním. Zdôraznil, že niektorí ľudia mali naplánovaný odchod do dôchodku a dohodnuté podmienky so zamestnávateľom.
Zákon nadobudne platnosť 15. mája. Tí, ktorí chcú odísť do predčasného dôchodku za starých výhodných podmienok, musia do tohto termínu ukončiť svoj pracovný pomer. Táto podmienka je momentálne veľmi tesná.