Vyhne boli v minulosti najvýznamnejšie kúpele v Uhorsku.
Vyhne boli v minulosti na výslní v oblasti kúpeľníctva. Najviac ich preslávila železitá termálna voda a liečebné kúpele aj napriek významu baníctva, železiarstva a pivovarníctva v tejto oblasti.
Vyhne ako kúpele sa spomínajú už v 13. storočí.
Vznik kúpeľov vo Vyhniach je spojený s ťažbou železnej rudy. Podľa ústneho podania, keď baníci začali raziť štôlňu na úbočí obrátenom na juh, sotvaže vyhĺbili sto krokov, dostali sa k prameňu vody nieže teplej, lež priam horúcej. Doba vzniku kúpeľov sa nedá presne určiť. Arnold Ipolyi spomína, že už v 13. storočí sa kúpele spomínajú pod menom „Szénasi hévvíz – Bzenická teplá voda“, že obsahuje železo a pramení vo vyhnianskych baniach. V 14. storočí až do prvej polovice 16. storočia boli majiteľmi kúpeľov príslušníci bohatej banskoštiavnickej rodiny Rösselovcov. Kúpele tvoril väčší murovaný kúpeľný dom, jednoducho zariadený. V päťdesiatych rokoch 16. storočia získal kúpele Quirin Schlaher. Tento v roku 1563 svoje nehnuteľnosti predal bratom Vítovi a Vavrincovi Öderovcom. Magistrát Banskej Štiavnice vyhlásil kúpnu zmluvu za neplatnú a predmetný majetok zhabal. Mesto Banská Štiavnica sa stalo majiteľom kúpeľov až do roku 1917…
Po kedysi vychýrených kúpeľoch dnes zostalo len zopár stôp.
Zašlú slávu kúpeľov naďalej pripomína jedinečná kúpeľná kaplnka. Nesie rukopis svetoznámeho architekta Ladislava Eduarda Hudeca. V roku 1734 postavili vo Vyhniach kaplnku sv. Jána Nepomuckého, v roku 1896 ju zbúrali z dôvodu rozširovania kúpeľov. Bolo však nevyhnutné postaviť novú kúpeľnú kaplnku, na ktorú neboli peniaze a tak bola vyhlásená zbierka. V roku 1910 požiadalo mesto Banská Štiavnica banský kapitanát v Banskej Bystrici o povolenie na stavbu kaplnky. Ten ju povolil na okraji smrekového lesa. Peniaze v zbierke pribúdali pomaly. V roku 1913 vypracoval projekt kaplnky vo Vyhniach Ladislav Hudec, ešte ako študent Technickej univerzity v Budapešti. Novú kaplnku nechal vybudovať magistrát mesta Banská Štiavnica pod vedením mešťanostu Kolomana (Kálmána) Horvátha. Stavbu realizovala v jeseni 1913 firma Hugyecz a Rosenauer za 8 000 korún. Pri rozsiahlom požiari vo Vyhniach, v roku 1945, ktorý úplne zničil kúpele sa akoby zázrakom zachovala Hudecova kaplnka…
Nad obcou je najväčšie kamenné more v Karpatoch.
Kamenné more je prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza nad obcou Vyhne, na úpätí vrchu Kamenná. Je to zaujímavý prírodný výtvor, ktorý je pozostatkom po sopečnej činnosti. Prírodná rezervácia Kamenné more je chránené územie, jedno z najstarších u nás. Nachádza sa severne nad obcou Vyhne v Štiavnických vrchoch. Bolo vyhlásené na južnom svahu vrchu Kamenná (495 m n. m.) už v roku 1923, na ochranu najväčšieho kamenného mora vo vulkanitmi budovanej časti Karpát. Je tiež významnou lokalitou chránených a zriedkavých druhov živočíchov, najmä plazov…