Vyhľadávanou lokalitou pohoria Vihorlat je vrch, ktorý sa skladá z dvoch samostatných brál.
Sninský kameň (1 006 m) je vrch v sopečnom pohorí Vihorlatské vrchy, ktorý je najnavštevovanejšou atrakciou v okolí Sniny. Je najnižší z piatich vrchov pohoria Vihorlat dosahujúcich výšku nad 1 000 m.
Sninský kameň je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.
Vrchol Sninského kameňa tvorí skalný útvar, ktorý sa vypína juhovýchodne od obce Zemplínske Hámre, nad jazerom Morské oko. Vrchol sa skladá z dvoch samostatných brál, Veľký a Malý Sninský kameň. Na vrcholné plošiny oboch brál je prístup po kovových schodoch. Pohyb po ich vrchole nie je veľmi vhodný pre ľudí, ktorí majú strach z výšok. Plošiny po ktorých je možný pohyb majú šírku 6 až 15 m, kolmé skalné steny týchto brál majú výšku do 20 m. Na Veľkom Sninskom kameni je umiestnený jednoduchý kovový kríž, ktorý postavili veriaci spolu s farským úradom v Snine. Kríž posvätil biskup Alojz Tkáč. Na Malom Sninskom kameni je umiestnená vrcholová kniha. Za priaznivého počasia je zo skalných plošín jedinečný výhľad na mesto Snina, Vihorlatské vrchy, Národný park Poloniny, Bukovské vrchy, Slanské vrchy a Morské oko. Za dobrej viditeľnosti je možné dovidieť až na vrcholky Vysokých Tatier, Kráľovu hoľu a časť Nízkych Tatier.
Morské oko je jedno z najkrajších zátiší na Slovensku.
Pod Sninským kameňom sa nachádza ďalšia atrakcia Morské oko, v minulosti nazývané Veľké Vihorlatské jazero. Je to najväčšie jazero vo Vihorlatských vrchoch a tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách. Je jedno z najkrajších zátiší na Slovensku, ktoré si zachovalo romantiku a prirodzený pôvab. Prístup na Sninský kameň je z obce Remetské Hámre, alebo Zemplínske Hámre. Čas výstupu z oboch obcí je približne okolo 2 hod., prevýšenie 491 m a 586 m. Náročnejšia trasa je zo Sniny, čas výstupu je takmer 3:30 hod., s prevýšením 800 m. Obe východzie miesta sú dosiahnuteľné autom alebo autobusom, najbližšia vlaková stanica je v meste Snina. Lokalitou prechádza aj Náučný chodník Morské oko – Sninský kameň – Sninské rybníky, ktorý má prírodovedné, ochranárske, historické zameranie.
Sninský kameň je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.
Zaujímavosťou je pomenovanie a výška oboch brál, kedy plošne menšie bralo Malý Sninský kameň je vyšší (1 006) a plošne väčšie bralo Veľký Sninský kameň je nižší (998 m). Podobne je to aj s lokalitou a pomenovaním. Aj keď má pomenovanie Sninský kameň, jeho vrchol sa nachádza v okrese Humenné. Vrchol je však vzdialený približne len 7 kilometrov juhovýchodne od mesta Snina a až 20 km východne od Humenného. Sninský kameň je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Jeho vrcholové časti, vrátane dvoch výrazných skalných útvarov sú chránené pre veľký vedecký a kultúrno-spoločenský význam ako prírodná pamiatka. Vyhlásená bola v roku 1982 na výmere 5,59 ha, s najvyšším 5. stupňom ochrany, na ochranu kamenného útvaru vo forme plošinového lávového vrcholu s biocenózami xerotermnej flóry a s výskytom endemických druhov rastlín. Vrch zároveň patrí do lokality Morské oko, ktorá je územím európskeho významu sústavy Natura 2000.
Zdroj: Wikipédia, náučný chodník