Náučný chodník Kamenica v Starej Kremničke
|

Vychádzka po náučnom chodníku v Starej Kremničke je najkrajšia na jeseň.

Vychádzka po náučnom chodníku Kamenica. Cestou v smere od križovatky R1 Šášovské Podhradie do Kremnice vchádzate najužším miestom Kremnickej doliny. Tu sa aj hneď objavujú prvé siluety domov malebnej obce Stará Kremnička. Svojou geografickou polohou tvorila už od svojho vzniku vstup do doliny tiahnucej sa až po Kremnicu.

Jedinečný výhľad z Kamenice
Jedinečný výhľad z Kamenice. Foto: František Kovár

Náučný chodník Kamenica, Stará Kremnička – zlatá brána do Kremnických vrchov

Kto má rád zaujímavé výhľady počas turistiky, tak pre toho je určený náučný chodník Kamenica v Starej Kremničke. Chodník vybudovalo Občianske združenie Kamenica ako turisticko-oddychovú zónu pre turistov, návštevníkov a domácich obyvateľov. Počas prechodu náučným chodníkom sa môžete oboznámiť s históriou obce, spoznať prírodu v okolí Starej Kremničky. Už počas výstupu na vrchol Kamenice sa vám otvárajú zaujímavé výhľady na okolie Starej Kremničky. Vrchol Kamenice však ponúka jedinečnú panoramatickú vyhliadku v žiarskom regióne na šíre okolie. Pri pohľade severným smerom sú vidno Kremnické vrchy, na pozadí Žiarskej kotliny sa vyníma pohorie Vtáčnik, smerom na juh sa rozprestierajú Štiavnické vrchy so zrúcaninou hradu Šášov. Celú trasu, ktorej dĺžka je približne 6 km, môžete prejsť za 3-4 hod., podľa toho ako sa zdržíte pri obdivovaní krás prírody a sledovaní okolitého kraja z jednotlivých výhľadov.

Na jeseň sa niekedy podarí zachytiť aj inverziu.
Na jeseň sa niekedy podarí zachytiť aj inverziu. Foto: František Kovár

Šesť zastavení na chodníku ponúka mnoho informácii o Starej Kremničke.

Informačné tabule turistov na šiestich zastaveniach, v krátkosti oboznamujú o najzaujímavejších udalostiach a miestach. Tak isto o prírodných a geologických zaujímavostiach. Zaujímavosťou chodníka je aj to, že jeho značná časť  prechádza v blízkosti železničnej trate, ktorá má prezývku Slovenský Semmering. Táto trať od jej vzniku v roku 1872 je nerozlučne spojená so životom obce. Tvorila dopravné spojenie obce so svetom, ale bola svedkom mnohých udalostí. O všetkých týchto zaujímavostiach sa môžete dozvedieť na jednotlivých zastaveniach. Prvé zastavenie, začiatok aj koniec chodníka, je niekoľko desiatok severne od obecného úradu, pri turistickej mape na rázcestí. Križuje sa tu niekoľko miestnych turistických chodníkov a Barborská cesta. Táto mapa slúži na informáciu pre turistov o možnostiach turistiky v obci a okolí, bola spracovaná aj na základe historických podkladov a sú v nej vyznačené pôvodné názvy lokalít a častí obce.

Strážca náučného chodníka.
Strážca náučného chodníka. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *