Vrch Žibrica
|

Vrch Žibrica v pohorí Tribeč vyniká svojím pyramídovým tvarom.

Vrch Žibrica v pohorí Tribeč sa vypína nad obcami Žirany, Štitáre a Podhorany. Samotný vrchol je zalesnený, takmer bez výhľadov, tie sa však otvárajú z turistického chodníka pod vrcholom. Vrch svojím tvarom pripomína pyramídu. Žibrica sa spája aj s legendami o zmiznutých ľuďoch v pohorí Tribeč.

Vrch Žibrica
Vrch Žibrica. Fotoarchív: František Kovár

Krásne výhľady sa nachádzajú pod zalesneným vrcholom.

Vrch Žibrica (617 m) patrí do pohoria Tribeč, vyniká svojím pyramídovým tvarom. Vápencový vrchol pokrýva lesný porast s veľmi obmedzenými výhľadmi. Pekné výhľady do okolia sa vám naskytnú tesne pod vrcholom, kde sú otvorenejšie priestranstvá. Cez vrchol Žibrica prechádza červená Ponitrianska magistrála. Najkratšia a najrýchlejšia trasa vedie z obce Podhorany (modrá a červená značka). Ďalšia možnosť sa ponúka z obce Štitáre (modrá a červená značka), alebo z obce Žirany (zelená a červená značka). Na Žibricu sa môžete dostať aj z Nitry, po trase náučného chodníka Zoborské vrchy.

Výhľad pod vrcholom
Výhľad pod vrcholom. Fotoarchív: František Kovár

Vo vrcholovej časti sa nachádzajú zvyšky opevneného sídla.

Veľká časť masívu je súčasťou prírodnej rezervácie Žibrica s rozlohou 68,59 ha, chrániacej vzácne stepné, lesostepné a lesné spoločenstvá. Vyskytuje sa tu napríklad orchidea jazýčkovec jadranský a hrachor benátsky, ktorý nerastie nikde inde na Slovensku. Nachádza sa tu aj neprístupná krasová priepasť hlboká 62 m. Jej vstupnú časť tvorí jaskynný komín hlboký 40 m. V podzemí sa vyskytuje kvapľová výzdoba špecifickej žltej farby, pričom kvaple tvarom pripomínajú karfiol. V zalesnenej vrcholovej časti sa nachádzajú zvyšky opevneného sídla. Lokalitu obývali ľudia lužickej kultúry popolnicových polí z neskorej doby bronzovej až staršej doby železnej (10. – 6. stor. p. n. l.). Kultúra popolnicových polí je pomenovaná podľa zvyku pochovávať mŕtvych tak, že ich spálili a popol ukladali do popolníc – urien. Hradisko s rozlohou 4,5 ha chránil kamenito-zemitý val dlhý asi 864 m. Opevnenie oválneho pôdorysu obopínalo vrchol Žibrica. Pôvodný vstup do hradiska bol pravdepodobne v západnej časti.

Pohľad na Zobor
Pohľad na Zobor. Fotoarchív: František Kovár

Na Žibrici filmovali niektoré scény mysteriózneho thrilleru Trhlina.

Vrch Žibrica sa spája aj s legendami o zmiznutých ľuďoch v pohorí Tribeč. Natáčali tu aj niektoré scény známeho mysteriózneho thrilleru Trhlina, podľa románu Trhlina, od slovenského spisovateľa Jozefa Kariku. Je to príbeh o jednej z najväčších záhad Slovenska, o nevysvetliteľnom miznutí ľudí v pohorí Tribeč. Takéto zmiznutia sa mali stať aj na Žibrici, ako aj v iných častiach pohoria Tribeč. Ďalší rozmer tajomna dodávajú lokalite povesti o hradisku na vrchole. V spojitosti so Žibricou sa hovorí aj o tom, že v jeho útrobách hlboko v podzemí sa nachádza veľké morské oko. Niektorí ľudia spomínajú, že počuli nevysvetliteľný dunivý zvuk, vychádzajúci z jeho útrob. Nadšenci mystiky si myslia, že dunenie súvisí s duchmi minulosti alebo neznámymi silami viažucimi sa na staroveké osídlenie od lužickej kultúry po stredovek.

Zalesnený vrchol
Zalesnený vrchol. Fotoarchív: František Kovár
Na vrchole
Na vrchole. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *