Krásin. Fotoarchív: František Kovár
|

Vrch nad obcou je krásne miesto, kde v dávnej minulosti stál hrad Súča

Dolná Súča je malebná obec nad ktorou sa týči vápencový vrch s nevšedným názvom Krásin. Lokalita sa vyznačuje nie len krásnou prírodou, ale aj bohatou históriou. Na vrchole Krásinu stál v dávnej minulosti hrad Súča.

Náučný chodník
Náučný chodník. Fotoarchív: František Kovár

Aj keď vrch nepatrí medzi vysoké, tak výhľad je jedinečný.

Krásny vrch Krásin nepatrí medzi vysoké, jeho výška je 516,2 m. Aj z takejto malej výšky je z vrcholu jedinečný výhľad na šíre okolie. Cez Krásin prechádza okružný Náučný chodník Janka Miklasa. Zameranie chodníka je ochranárske, prírodovedné a historické. Dĺžka trasy je 4,2 km s prevýšením 280 m. Na prechod chodníka je potrebné si rezervovať približne 2:30 hod. počas ktorých prejdete popri ôsmych informačných paneloch. Trasa je miene náročná. Náučný chodník je pomenovaný po dolnosúčanskom rodákovi Jánovi Miklasovi (1938 – 2011) organizátorovi kultúrneho a spoločenského života obce Dolná Súča. Znalcovi a ochrancovi prírody, hudobníkovi, novinárovi, básnikovi, skladateľovi, scenáristovi a zároveň tvorcovi prvej verzie náučného chodníka z rokov 1990 – 1992.

Vrch Krásin
Vrch Krásin. Fotoarchív: František Kovár

Trasa náučného chodníka je zameraná na relax.

Nový náučný chodník vznikol v roku 2014 na základoch pôvodného chodníka, ktorý rokmi spustol. Náučný chodník začína informačnou tabuľou v obci Dolná Súča, ktorá je spomienkou zakladateľa pôvodného náučného chodníka Jána Miklasa. Trasa náučného chodníka je zameraná na relax v prírode. Je tu vybudovaných niekoľko oddychových miest, na niektorých je možnosť opekania. Ak sa vám náhodou minie pitie, tak si môžete doplniť zásoby výbornou pramenitou vodou. Väčšia časť náučného chodníka ponúka množstvo výhľadov na obec a jej okolie, ale aj na vzdialenejšie pohoria. Krásne je vidno aj Trenčiansky hrad, z čoho sa dá usúdiť, že signalizácia medzi hradmi v dávnej dobe fungovala bez problémov.

Na vrchole
Na vrchole. Fotoarchív: František Kovár

Hrad Súča nemal dlhé trvanie, zbúraný bol v roku 1550.

Hrad Súča stál na vrchu Krásin, na východnom konci bradlového hrebeňa nad Dolnou Súčou. Zachovali sa z neho len nepatrné zvyšky muriva v zemi, ktoré počas vegetačnej sezóny nie je už takmer vidieť. Vybudovanie strážneho hradu na ochranu hraničného prechodu z Uhorska na Moravu sa pripisuje trenčianskemu županovi Bogomírovi. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1318. Jeho história nebola dlhá, zbúraný bol v roku 1550. Hrad mal viacerých majiteľov: patril kráľovi, Podmanickým, Thurzovcom, panstvu Trenčín a mnohým ďalším. Podrobnejšiu históriu hradu si môžete prečítať TU.

Výhľad z Krásina
Výhľad z Krásina. Fotoarchív: František Kovár

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1208.

V Súčanskej doline ležia obce Horná a Dolná Súča. Obidve tvorili v počiatočnom období jedno spoločné územie, patriace hradnému panstvu Súči, ktoré sa po čase rozdelilo na dve časti. Obe dnešné obce mali teda niekoľko storočí spoločné najstaršie dejiny. Prvá písomná zmienka o Súči pochádza z roku 1208 z donačnej listiny, ktorou nitriansky župan Tomáš daroval časť chotára obce Skaly nitrianskemu biskupovi. Pri popise hraničných medzí tejto pôdy sa zmieňuje aj o hraniciach – de Sucsa. V listine niet žiadnych ďalších podrobností, nedozvieme sa nič ani o hrade Súča.

Zdroj: Náučný chodník Janka Miklasa, Obec Dolná Súča

Informačný panel
Informačný panel. Fotoarchív: František Kovár
Náčrtok hradu Súča
Náčrtok hradu Súča. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *