Vodopád v zime, v lete
|

Vodopád vysoký 55 m vďaka aerosólovému efektu vytvára pôsobivý vodný závoj.

Vodopád sa nachádza na západnom okraji Nízkych Tatier, pri ústí do Revúckej doliny. Je ľahko prístupný, pešo sa k nemu dostanete za 45 minút z osady Podsuchá, ležiacej pri hlavnej ceste medzi Ružomberkom a Donovalmi.

Chodník k vodopádu
Chodník k vodopádu. Fotoarchív: František Kovár

Od roku 1980 je vodopád národnou prírodnou pamiatkou.

Brankovský vodopád bol vytvorený prepadom horského potôčika na vápencovom skalnom stupni, ktorý je výrazne viditeľný. Jeho prietok je približne 3 l/s, vodnatosť toku je však ovplyvnená výdatnosťou zrážok v jednotlivých ročných obdobiach. Vodopád padá z mohutných skalných zrázov známych ako Kurucké skaly. Povrch skalnej steny vodopádu je mierne členitý, čo vytvára mnoho menších plošiniek a kaskád. V roku 1980 bol vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku.

Brankovský vodopád
Brankovský vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Svojou výškou je Brankovský vodopád tretí najvyšší na Slovensku.

Brankovský vodopád je najvyšším vodopádom Nízkych Tatier, má výšku 55m. V rámci Slovenska mu patrí tretia priečka, po Kmeťovom vodopáde (80 m) a Závojovom vodopáde (75 m). Napriek svojej veľkosti a krásnej panenskej prírode nie je turistami až tak vyhľadávaný. Toto miesto má aj zaujímavú klímu, je tu výdatne cítiť prúdenie a miešanie chladného a teplého vzduchu. Najvhodnejšou dobou na návštevu Brankovského vodopádu je obdobie po roztopení snehov, alebo po väčších dažďoch, vtedy vďaka aerosólovému efektu vytvára rozprávkovo pôsobiaci vodný závoj.  Počas suchších letných období môže byť vodopád často takmer vyschnutý a môžete byť jeho návštevou aj sklamaní. Svoje čaro má vodopád aj v zime, pri tuhších mrazoch dokáže vytvoriť ľadový skvost, s množstvom ľadových útvarov, ktoré na Slovensku sa len tak nenájde.

Aerosólový efekt vodopádu
Aerosólový efekt vodopádu. Fotoarchív: František Kovár

Na túrach v oblasti Brankova často nestretnete živej duše.

Pre zdatnejších turistov sa po obhliadke Brankovského vodopádu odporúča vydať na okolité vrchy, doliny a prezrieť si neďaleké travertíny. Mnoho turistov sa vyjadrilo, že je to oblasť vhodná pre tých, ktorí nemajú radi turistické chodníky z väčším pohybom ľudí. Na túrach v tejto oblasti sa často stane, že tu nestretnete živej duše. Takou môže byť napríklad túra po zelenej turistickej značke: Podsuchá – Brankov – Biely Potok (4:30 hod.)

Brankovský ľadopád
Brankovský ľadopád. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *