VIDEO V starobylej obci otvárali letnú turistickú sezónu 2023.
V obci spojenej s historickou ťažbou medi sa otvárala letná turistická sezóna 2023. V Španej Doline si dali stretnutie turisti z rôznych kútov Slovenska, aby pod organizátorskou taktovkou starostky obce, OOCR Stredné Pohronie, Baníckeho bratstva Herrengrund, Penziónu Klopačka, OZ Haliar Staré hory a ďalších organizácii privítali novú turistickú sezónu. Na otvorení spolupracovalo aj OZ Terra Montanae, ktoré zastrešuje projekt Barborská cesta.
Hlavný program otvorenia sa odohrával priamo v obci, na námestí. OZ Terra Montanae však pripravilo turistickú vychádzku aj so sprievodným programom, zo Španej Doliny do Starých Hôr, po trase Barborskej cesty. Účastníci tejto akcie začali svoj program navštívením kostola Premenenia Pána, v ktorom sme si vypočuli aj odborný výklad a obdivovali napríklad oltár v barokovom štýle, alebo aj maľby od Jozefa Hanulu. Kostol vznikol v roku 1254 na základoch staršej románskej stavby. Loď kostola bola prestavaná v roku 1593 a veža v roku 1723. Z námestia, kde stojí kaplnka Božieho hrobu z roku 1594 (pravdepodobne však až z roku 1665), vedie ku kostolu unikátne drevené kryté schodište so 162 drevenými schodmi.
Po prehliadke kostola naše kroky smerovali do expozície historickej školy profesora Mistríka, kde nám riaditeľka múzea pútavým spôsobom priblížila banícku históriu Španej Doliny. My sme si pri jej rozprávaní posedeli v starých školských laviciach. Historická škola prof. Jozefa Mistríka sa nachádza v historickej budove, tzv. Lavondórium, ktorá bola postavená v roku 1650. V minulosti sa v budove nachádzala manufaktúra na zrýchlenú výrobu zelenej farby. Barokoví maliari ju používali vo svojich maľbách. Táto farba bola najkvalitnejšia práve z medených baní v Španej Doline.
Po oboznámení sa s históriou a zaujímavosťami Španej Doliny, sme sa vybrali už po turistickom chodníku smerom na Staré Hory. Hneď na začiatku sme využili nedávno otvorenú turistickú atrakciu banský prekop. Bývalý dopravný prekop bol vybudovaný v rokoch 1956 – 1961.
Prekop slúžil k doprave haldového materiálu z lokality Piesky na spracovanie do úpravne rudy v Španej Doline. Jeho celková dĺžka je 1,6 kilometra. Zaujímavosťou prechodu je zastavenie asi v polovici tunela, pri baníckom stole, je to jediné miesto v tuneli na ktorom nie sú vzpery. Na celom úseku tunela je týchto vzpier až 1500.
Po asi 40 minútovej ceste tunelom sme vyšli pri zaniknutej osade Piesky. Z osady za zachovala už len kaplnka a pozostatky starého cintorína. Predstavu ako osada v minulosti vyzerala sme si mohli pozrieť pri informačnej tabuli so starými fotografiami. Po krátkej prestávke a občerstvení nás už čakalo tiahle, pomalé klesanie do Starých Hôr.
Cestou sme sa napojili na náučný chodník Staré Hory – cesta medi, pri jeho najvzdialenejšom zastavení Štôlňa na ťažbu barytu. Ďalšia naša zastávka bola na známom pútnickom mieste v Starých Horách, časť Studnička. Príbeh o tom mieste hovorí ako miestny farár, ktorý bol ťažko chorý, začal piť vodu z prameňa, ktorý vyviera na tomto mieste a následne sa zázračne uzdravil. Po duchovnom osviežení a ochutnaní vody z prameňa sme pokračovali už do obce Staré Hory.
Tu nás už očakával predseda občianskeho združenia Richard Čilík. Združenie pod jeho vedením vybudovalo náučný chodník, po ktorom sme zišli do Starých Hôr. Zvyšok chodníka sme si prešli už s jeho výkladom. Dozvedeli sme sa napríklad že prvopočiatky Starých Hôr nesúvisia s ťažbou medi, ale s ťažbou striebra. Meď sa začala ťažiť až v neskoršej dobe.
V závere sme navštívili súkromné banské múzeum p. Čilíka v jeho rodinnom dome. Aj toto múzeum je súčasťou náučného chodníka a môže ho navštíviť aj verejnosť. Tu sa naša prvá túra po Barborskej ceste v sezóne 2023 skončila a presunuli sme sa do neďalekej reštaurácie, kde sme si posedeli pri dobrom guláši.
Video z otvorenia turistickej sezóny 2023 v Španej Doline a prechod turistov zo Španej Doliny na Staré Hory po Barborskej ceste.
Prečítaj si aj: Unikát, ktorý vznikol na strednom Slovensku. Barborská cesta ťa za 9 dní prevedie krásami regiónu.