Veľký Choč je najvyšším vrchom
|

Veľký Choč je najvyšším vrchom v Chočských vrchoch známy svojím panoramatickým výhľadom.

Veľký Choč je najvyšším vrcholom Chočských vrchov, patrí medzi obľúbený cieľ turistov. Je to ikonický vrch známy svojím panoramatickým kruhovým výhľadom, ktorý patrí medzi jeden z najkrajších na Slovensku.

V obci Valaská Dubová. Fotoarchív: František Kovár
V obci Valaská Dubová. Fotoarchív: František Kovár

Veľký Choč tvorí dominantu na hranici regiónov Liptova a Oravy.

Veľký Choč (1 611 m) sa nachádza na hranici medzi regiónmi Liptov a Orava, v blízkosti miest Ružomberok a Dolný Kubín. Vrchol Choču je obľúbeným cieľom turistov, poskytujúci ďaleké výhľady. Poskytuje nádherný výhľad na okolité pohoria, pri priaznivých podmienkach dovidieť až do Poľska a na Moravu. Dobre vidieť blízku Malú Fatru, Oravskú Maguru, Oravské Beskydy, Západné Tatry, Nízke Tatry a severnú časť Veľkej Fatry. Vrchol a jeho okolie sú súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Choč vytvorenej v roku 1982, ktorá bola zriadená na ochranu unikátnej flóry, fauny a geologických útvarov.

Chodník na Veľký Choč
Chodník na Veľký Choč. Fotoarchív: František Kovár

Ikonický vrch zaujal už mnoho umelcov.

Jedinečný tvar a poloha Veľkého Choča zaujala mnohých spisovateľov, ktorí sa vo svojich dielach inšpirovali týmto jedinečným prírodným skvostom. Veľký Choč je spomínaný najmä v dielach Pavla Országha Hviezdoslava. Poprední maliari a fotografi zvečnili krásu prírody Choča zo všetkých strán a ročných období. Choč je ľahko rozpoznateľný vďaka svojmu výraznému pyramídovému tvaru, čo z neho robí dominantu v krajine a ikonu regiónu.

Na vrchole
Na vrchole. Fotoarchív: František Kovár

Vrchol Veľkého Choča možno dosiahnuť z viacerých smerov.

Prístup na Choč je z viacerých smerov. Najznámejšia trasa začína v obci Valaská Dubová a vedie po modrej značke cez Strednú Poľanu, kde sa napoja na zelenú značku k vrcholu. Z Lúčok je možné ísť po červenej značke cez Jastrabiu dolinu a Sedlo Vráca. Od Likavky môžete vystupovať po modrej, alebo červenej značke na Poľanu a odtiaľ zelenou na vrchol. Z Vyšného Kubína sa ide po zelenej značke k Strednej Poľane a potom na vrchol. Choč je vyhľadávaným miestom turistov, ktorí chcú zažiť výstup aj počas zimného obdobia.

Výhľad z Veľkého Choča
Výhľad z Veľkého Choča. Fotoarchív: František Kovár

Choč oddávna priťahoval pozornosť svojim tvarom a výhľadmi.

Výstupy na Choč siahajú hlboko do minulosti. V 18. a 19. storočí Choč priťahoval pozornosť kvôli svojej výraznej siluete a panoramatickým výhľadom. V tom čase bol však prístup na vrchol skôr záležitosťou miestnych obyvateľov (pastierov, poľovníkov…), ktorí poznali terén. S rozvojom turistických spolkov na prelome 19. a 20. storočia začalo aj značenie turistických trás na Veľký Choč. V medzivojnovom období sa turistika stala populárnejšou a Choč sa stal jedným z obľúbených cieľov. Vznikali prvé turistické mapy, ktoré obsahovali aj trasy na Choč. V povojnovom období sa turistika podporovala ako zdravý spôsob trávenia voľného času. Turistické spolky pokračovali v práci na zlepšení značenia a údržbe turistických trás. Zriadenie národnej prírodnej rezervácie Choč v roku 1982 zvýšilo povedomie o tejto oblasti a zároveň prispelo k ochrane prírody, čo viedlo k väčšej regulácii turistických aktivít, aby sa minimalizoval negatívny vplyv na vzácnu miestnu prírodu.

Veľký Choč je krásny
Veľký Choč je krásny. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *