Vďaka tejto rade svoj život predĺžite aj o 10 rokov

Vďaka tejto rade svoj život predĺžite aj o 10 rokov. Jej dodržiavanie je úplne jedoduché

Odborníci odporúčajú, aby seniori prispôsobili svoje stravovacie návyky podľa svojho zdravotného stavu a veku. Dodržiavanie zásad zdravej výživy môže starším ľuďom pomôcť znížiť riziko vírusových ochorení, podporiť aktívny životný štýl a uchrániť pamäť. Informuje o tom portál Pravda.

Správna strava tiež prispieva k prevencii vážnych ochorení ako sú infarkt, obezita a cukrovka, čo je obzvlášť dôležité, keďže seniori čelí väčšiemu riziku zdravotných komplikácií. Vekom sa zvyšuje aj riziko mozgovej príhody, no zdravá výživa môže pomôcť predchádzať takýmto zdravotným problémom a taktiež zmierniť bežné prejavy starnutia, ako je únava, pokles výdrže a mierna strata pamäti.

Prečo je výživa dôležitá? Podľa amerického Úradu pre prevenciu chorôb a podporu zdravia je správna výživa pre seniorov kľúčová pri predchádzaní chronických stavov, redukcii problémov spojených s vekom, ako je strata kostnej hmoty, a pri doplnení vitamínov, minerálov a bielkovín, ktorých úroveň môže klesnúť kvôli dlhodobému užívaniu liekov.

Tieto prvky zaraďte do svojho jedálneho lístku

Výskumy amerických odborníkov ukázali, že primeraná strava môže predĺžiť život o desať rokov. Vyvážená strava sa skladá z dôležitých stavebných kameňov, ako je proteín – základná makroživina, ktorá podporuje svalovú hmotu a urýchľuje hojenie rán. Odborníci odporúčajú denne prijať približne 50 gramov bielkovín.

Ďalším dôležitým aspektom sú sacharidy. Celé zrná, ovocie, zelenina a ďalšie zdravé zdroje uhľovodíkov sú dôležité pre poskytovanie energie a udržanie stabilnej hladiny cukru v krvi. Ak máte cukrovku alebo iný stav ovplyvňujúci hladinu cukru v krvi, je dôležité diskutovať s lekárom o tom, aké typy sacharidov je vhodné konzumovať a ako často ich jesť.

Tretím stavebným kameňom sú zdravé tuky. Ide o zdroje ako zdravé oleje, avokádo, orechy a iné rastlinné tuky. Naopak, nasýtené tuky, ktoré často pochádzajú zo živočíšnych zdrojov, môžu zvyšovať hladinu cholesterolu a prispievať k srdcovým chorobám. Väčšina odborníkov odporúča obmedziť príjem nasýtených tukov na 7 % až 10 % z celkového denného energetického príjmu.

Do svojho jedálnička by ste mali zaradiť aj rastlinné potraviny. Podľa odborníkov by totiž mala byť minimálne polovica taniera plná ovocím a zeleninou. Je úplne jedno, ako vyzerá váš stravovací plán.

Nezabúdajte na vodu

Kľúčom k úspechu je aj pitná voda. Piť ju však musia všetci, nielen seniori. Ide totiž o tekutinu, ktorá dokáže posilniť takmer všetky životné funkcie.

Aj napriek tomu, že starší ľudia necítia smäd tak často, mali by si sledovať svoj denný príjem tekutín.

Zároveň by však ľudia mali dbať aj na to, koľko toho zjedia, a ako často jedia. Ak si totiž chcú udržať svoju hmotnosť na zdravej úrovni a stabilizovať hladinu cukru v krvi, ide o detail, na ktorý by nemali zabúdať.

Neznamená to, že zo svojho jedálníčka majú vyradiť všetko, čo majú radi. Stačí buď obmedziť množstvo týchto porcií alebo nájsť zdravšiu alternatívu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *