V porovnaní s okolitými krajinami tankujeme na Slovensku najdrahšie
Ak sa slovenskí vodiči pýtajú, či sa im oplatí tankovať na slovenských benzínových pumpách, máme pre nich zlú správu. Portál teraz.sk totiž poukazuje na to, že práve na Slovensku je benzín najdrahší spomedzi všetkých susedných krajín Európskej únie.
V medzitýždňovom porovnaní zaznamenali ceny na Slovensku najvyšší percentuálny nárast spomedzi krajín ako Rakúsko, Česko, Maďarsko a Poľsko.
Na túto skutočnosť upozornil analytik ČSOB Marek Gábriš. V súčasnosti sa tak ľuďom oplatí cestovať za lacnejším benzínom aj niekoľko desiatok kilometrov.
„Medzitýždňový nárast cien palív predstavuje viac ako 1,7 percenta. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sú ceny vyššie, pri palivách približne o desať percent. Najmä pri benzíne sú ceny na Slovensku vyššie v porovnaní s ostatnými susednými krajinami Európskej únie,“ priblížil Gábriš.
„Pokiaľ ide o naftu, ceny na slovenských čerpacích staniciach sú tretie najvyššie spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky a Rakúska. Zároveň sú ceny vyššie aj v porovnaní s dlhodobým priemerom počítaným za obdobie viac ako 20 rokov. V prípade benzínu boli ceny vyššie o viac ako 24 percent a v prípade nafty o viac ako 28 percent v porovnaní s týmto dlhodobým priemerom,“ dodal analytik.
Ceny sa zvýšili pred Veľkou nocou
Tesne pred veľkonočnými sviatkami došlo k zdraženiu cien benzínu a nafty o tri centy za liter. Podľa informácií zverejnených Štatistickým úradom SR dosiahli spotrebiteľské ceny oboch typov benzínu najvyššie hodnoty za uplynulých 20 týždňov.
Spotrebiteľské ceny benzínu natural 98 a natural 95 dosiahli počas 12. týždňa najvyššie úrovne od začiatku novembra minulého roka. Rovnako vzrástla aj cena motorovej nafty, ktorá zaznamenala svoje maximum za posledné štyri týždne.
Benzín natural 98 sa predával za 1,851 eura za liter, čo predstavuje nárast o tri centy v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Cena benzínu natural 95 dosiahla v medzitýždňovom porovnaní úroveň 1,635 eura za liter a nafta sa predávala za 1,596 eura. Obe pohonné látky zdraželi približne o tri centy.
Cena skvapalneného ropného plynu (LPG) mierne vzrástla na 0,705 eura za liter. Naopak, cena skvapalneného zemného plynu (LNG) klesla na 1,466 eura za kilogram. Cena stlačeného zemného plynu (CNG) zostala nezmenená na úrovni 1,602 eura za kilogram.
V medziročnom porovnaní bola cena benzínu natural 98 vyššia o 9 %, natural 95 o 8,4 % a nafty o 4,7 %. Plyny používané na pohon motorových vozidiel sa však predávali lacnejšie ako pred rokom, pričom LNG zaznamenal pokles o 18,5 %, LPG o 6,2 % a CNG o 0,1 %.