V minulosti to bol prícestný hostinec. Dnes je to známa turistická chata Hostinec v Kremnických vrchoch.
V minulosti to bol prícestný hostinec Pri troch krížoch, ktorý stál na obchodnej ceste medzi Kremnicou a Banskou Bystricou. Tento bol určený hlavne pre furmanov a kupcov. Mohli sa tu občerstviť po namáhavej horskej ceste, kone si mohli oddýchnuť, prípadne mohli kone aj prepriahnuť. Dnes je to známa turistická chata Hostinec v Kremnických vrchoch.
Hostinec Pri troch krížoch tu stál niekedy v 16. až 17. storočí.
Už oddávna viedla cez hlavný chrbát Kremnických vrchov furmanská cesta, spájajúca banícke mestá Kremnicu a Banskú Bystricu. Hradská cesta v náročnom teréne spájala mestá najkratšou možnou trasou, cez zníženinu hrebeňa v sedle Tri kríže. Uprostred tejto náročnej cesty vznikla pre povozníkov furmanská krčma a prepriahacia stajňa pre kone. Takýmto furmanským krčmám sa hovorilo aj prícestný hostinec. Hostinec Pri troch krížoch podľa kremnického archivára tu stál niekedy v 16. až 17. storočí. Nebola to len obchodná cesta, ale aj poštová. Na tejto trase sa v historických materiáloch spomína aj prevádzka poštového dostavníka.
Rozvoj železníc po roku 1872 priniesol úpadok hostinca.
Hostinec svojmu účelu slúžil dlhé roky. Po tom ako bola postavená železnica medzi Zvolenom – Kremnicou a Vrútkami v roku 1872, následne aj železnica zo Zvolena do Banskej Bystrice začína sa strácať význam a využite hostinca. Tovar a pošta sa začala voziť vlakom. Furmani a kupci už nevozili tovar v takom objeme ako predtým, medzi Banskou Bystricou a Kremnicou. Hostinec postupne zanikol, prešiel pod správu štátnych lesov a z hostinca sa stala horáreň. V prvom slovenskom turistickom sprievodcovi z roku 1931 – Kremnica a okolie, sa používa názov – horáreň Hostinec na chotári (Scheidewirtshaus). V tých časoch už boli popri horárni vyznačkované turistické chodníky. Križovali sa tu modrá značka so zelenou a so žltou značkou. Aj cez zimu viedli popri horárni trate pre bežkárov.
Horáreň v roku 1960 odkúpila TJ Kremnica.
Horáreň tu bola do roku 1960, posledný horár z nej však odišiel v roku 1953. V roku 1960 odkúpila chatu Telovýchovná jednota Kremnica. V zime ju využívali športoví lyžiari TJ pri svojich bežkárskych tréningoch. Chata v tých časoch slúžila len pre športovcov, verejnosti nebola prístupná. V roku 1979 vybudovali pri chate saunu a volejbalové ihrisko. Bola tiež vymenená šindľová strecha za plechovú. Sauna bola postavená na mieste, kde v minulosti stála stajňa pre kone. V roku 2005 prešla chata rozsiahlou rekonštrukciou. Pri rekonštrukcii novo zariadili kuchyňu a pribudla aj jedáleň. V jedálni bola urobená nová podlaha a aj drevené obklady stien. Kachľová pec bola vymenená za modernejší krb. Posedenie bolo tvorené dvoma dlhými stolmi s lavicami.
Chatu v roku 2007 odkúpil Klub slovenských turistov Kremnica.
Po roku 2007 prichádza k väčšiemu využitiu chaty pre potreby turistov. Chatu odkúpil Klub slovenských turistov Kremnica. Počas letnej, ale aj zimnej sezóny poskytujú v chate základné občerstvenie. V chate je aj možnosť prespať. Turistická chata Hostinec leží na križovatke turistických ciest. V zime popri chate prechádza upravovaný bežkársky južný okruh. Najkrajší pohľad na chatu sa naskytá v zime, ak chata zapadne snehom. Pred chatou sa nachádza vybudované sedenie pre návštevníkov, využívané v lete aj v zime. Turisti si tu môžu vychutnať jedinečný relax v lone prírody Kremnických vrchov. Medzi chatou a samostatným objektom sauny sa nachádza výdatný zdroj dobrej pitnej vody – Prameň raneného bojovníka. V blízkom okolí je vrch Velestúr s rúnovým nápisom, vytesaným v skale. O jeho pôvode a pravosti sa desaťročia vedú diskusie, či je pravý alebo je to falzifikát. Chata je na južnom svahu Smrečníka, na vrchole ktorého je pohanská svätyňa.
Prístup ku chate Hostinec od Kremnice.
- z Kremnice (vlak, bus) po žltej značke cez Kremnický Štós, Kremnický štít a vrch Slobodné, k rázcestiu Trojica a po modrej značke za cca 2.40 hod.
- z Kremnice (vlak, bus) po modrej značke cez Tri studne a Trojicu za cca 2.15 hod.
- z Kremnice, Partizánska dolina, chata Toliar (bus) po zelenej značke cez Zolovu chatu (Pod čerešňou) za cca 2.15 hod.
- zo strediska Skalka na Suchej hore (bus) po modrej značke do Bystrického sedla a po červenej značke hrebeňom cez Mýtny vrch, Králické sedlo, Lopúchový vrch, Zlatú studňu a Velestúr za cca 2 h, alebo v zime po upravenej bežeckej trati Bielej stopy (oranžové značenie) za cca 1 hod.
Prístup ku chate Hostinec z ostatných smerov.
- z obce Králiky (bus) po zelenej značke do Králického sedla a ďalej po hrebeni červenou značkou za cca 2.20 hod., alebo po lyžiarskej trase (oranžovo-modré značenie) po lesnej ceste cez sedlo Tri kríže za cca 2.00 hod. (na bežkách)
- z obce Malachov (MHD Banská Bystrica) Malachovskou dolinou po modrej značke cez Ortúty a sedlo Tri kríže za cca 2.30 hod.
- z obce Horné Pršany (bus) po žltej značke cez Košiare, Hornú skalu a sedlo Tri kríže za cca 2.20 hod.
- z obce Ihráč (bus) po zelenej značke cez Chlmový grúň za cca 2.30 hod.
- z obce Nevoľné (bus) alebo Ihráč (bus) cez Ihráčsku dolinu (skalné vráta) po žltej značke za cca 3 hod.