Cez Bystrú lávku
|

Turistický okruh vo Vysokých Tatrách je plný plies a výhľadov.

Turistický okruh cez Bystrú lávku je jedna z najkrajších turistických trás vo Vysokých Tatrách. Bystrá lávka umožňuje prechod z Mlynickej doliny do Furkotskej doliny v ich závere.

Vodopád Skok
Vodopád Skok. Fotoarchív: František Kovár

Bystrá lávka prepojila dve doliny v ich závere.

Túra cez Bystrú lávku začína na Štrbskom plese, prechádza Mlynickou dolinou po žltej značke popri vodopáde Skok. Od vodopádu Skok značka pokračuje nad vodopád a popri Mlynickom potoku. Popri viacerých plesách (Pleso nad Skokom, Malé Kozie pleso, Capie pleso, Okrúhle pleso) a úžasných výhľadoch na tatranské štíty, sa v závere Mlynickej doliny dostanete do výšky 2 300 m. Cez Bystrú lávku sa za pomoci reťazí dostanete do susednej Furkotskej doliny. Hneď v úvode je pod vami krásne Vyšné Wahlenbergovo pleso, ktoré tvarom pripomína srdce. Pri zostupe ešte miniete menšie Nižné Wahlenbergovo pleso a Furkotskou dolinou sa vrátite na Štrbské Pleso. Oddych a občerstvenie si môžete dopriať v Chate pod Soliskom.

Pleso nad Skokom
Pleso nad Skokom. Fotoarchív: František Kovár

Na túru si treba vyhradiť približne 7-8 hodín.

Turistický okruh má 16 km, patrí medzi stredne náročnú túru. Časovo zaberie prechod približne 7-8 hodín, prevýšenie je 1064 m. Kto by si chcel trasu časovo skrátiť, môže využiť lanovku Chata pod Soliskom – Štrbské Pleso. Turistická trasa nepatrí medzi tie exponovanejšie, preto kto chce zažiť kľudnejšiu túru v Tatrách môže sa vybrať týmto okruhom. Už podľa popisu trasy vidno, že je to trasa plná plies a počas celej tury môžete obdivovať rôzne výhľady a mohutné tatranské štíty.

Malé Kozie pleso
Malé Kozie pleso. Fotoarchív: František Kovár

Prvý prechod cez Bystrú lávku bol v roku 1879.

Pravdepodobne cez Bystrú lávku do Bystrého sedla prví vystúpili lovci kamzíkov. Prvý zaznamenaný prechod cez vtedy ešte nepomenovanú lávku do Bystrého sedla (z Furkotskej do Mlynickej doliny) uskutočnili dňa 5. augusta 1879 Emerich Kövi, slovenský priekopník turistiky, učiteľ Martin Róth a hájnik Peter Róth. Pomenovali ho Lorencovým sedlom na počesť vedúceho inžiniera krompašských železiarní, českého vlastenca a vynikajúceho tatranského horolezca Viktora Lorenca. Uhorský karpatský spolok vybudoval do Bystrého sedla turistický chodník, ktorý viedol na blízky Furkotský štít. V roku 1993 bol chodník na Furkotský štít pre turistov uzavretý a prechod cez Bystré sedlo bol presmerovaný na Bystrú lávku. (zdroj: Wikipédia)

Bystrá lávka
Bystrá lávka. Fotoarchív: František Kovár
Prechod cez Bystrú lávku
Prechod cez Bystrú lávku. Fotoarchív: František Kovár

K tretiemu najvyššiemu vodopádu Skok vo Vysokých Tatrách je nenáročná túra.

Trasa zo Štrbského plesa ku vodopádu Skok je vhodná najmä pre turistov, ktorý nemajú veľa skúseností s tatranskou turistikou. Pre rodiny s deťmi niet lepšej túry vo Vysokých Tatrách. Výlet k vodopádu je nenáročný a vhodný na zoznámenie sa s tatranskou turistikou. Žltý turisticky značený chodník k vodopádu Skok začína pri železničnej stanici na Štrbskom Plese. Chodník k vodopádu je bez výrazných výškových rozdielov, stúpanie je len veľmi pozvoľné. Turistický chodník vedie pokojnou Mlynickou dolinou, kde sa pred vami po prejdení asi 5 km objaví jeden z najkrajších tatranských vodopádov. Svojou výškou 25 m mu patrí tretie miesto vo Vysokých Tatrách a siedme miesto v rámci Slovenska…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *