Tesárska roklina
|

Tesárska roklina a skalné obydlia sú vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Tesárska roklina v Krupinskej planine je krátka, avšak jedna z najkrajších na Slovensku. V okolí rokliny sa nachádzajú aj skalné obydlia – Dúpence, ktorých pôvod nie je známy. Obe tieto turistické atrakcie sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti obce Hontianske Tesáre.

Tesárska roklina
Tesárska roklina. Fotoarchív: František Kovár

V rokline sa nachádzajú aj 4 menšie vodopády, po väčšinu roka je však roklina suchá.

Tesárska roklina predstavuje menšie sopečné, kaňonovité údolie, ktoré je zaujímavé najmä netradične formovanými skalnými stenami. Roklina vznikla pôsobením vody na vulkanické horniny. V blízkosti rokliny sa nachádzajú aj skalné obydlia známe ako Dúpence. Tesárska roklina je dlhá približne len 200 metrov, jej hĺbka a štruktúra stien rokliny je však očarujúca. V rokline sa nachádzajú aj 4 menšie vodopády, z ktorých najvyšší má výšku takmer 8 metrov. Výdatnosť vodopádov je ovplyvnená do značnej miery počasím. Po väčšinu roka je roklina suchá, prietok vody sa zvyšuje hlavne na jar, alebo po výdatných zrážkach. Roklina je prístupná v každom ročnom období, kedy vám ukáže vždy inú a jedinečnú krásu. Prechod touto krátkou hlbokou roklinou je nevšedným zážitkom, ktorý vytvára hlavne rôznorodý terén a klimatické podmienky s vlhkým a chladným vzduchom. Roklina je slepá, ukončená skalnou stenou, preto je nutné sa z jej konca vrátiť tou istou cestou späť.

Prechod roklinou
Prechod roklinou. Fotoarchív: František Kovár

Pôvod, význam a vznik kamenných obydlí je neznámy.

V blízkosti Tesárskej rokliny si môžete pozrieť aj skalné obydlia známe ako Dúpence. Pôvod, význam a vznik týchto kamenných obydlí je neznámy. Skalné obydlia prvý raz opísal v roku 1902 Andrej Kmeť (1841-1908), v diele: Ďalšie výskumy z obvodu Sitna. Názov Dúpence podľa Andreja Kmeťa poukazuje na veľmi dávny pôvod miestností vyrúbaných do mäkkého kameňa. Vo svojom diele uvádza: …že náš ľud dávno už nepoužíva slovo dúpä o diere, alebo jaskyni… Niektoré historické zdroje ich vznik posúvajú až do obdobia tatárskych nájazdov. Jedná sa o menšie, či väčšie priestory vytesané do strmého pieskovcového svahu. Skalné obydlia majú pomenovanie podľa počtu skalných miestností. Nachádzajú sa tu Jednodierka, Dvojdierka, a najväčšie obydlie je Osemdierka. Prístup do dvoch menších obydlí nie je náročný, do najväčšieho skalného obydlia známeho ako Osemdierka je mierne náročnejší, aj za pomoci reťazí po úzkom skalnom chodníku.

Osemdierka
Osemdierka. Fotoarchív: František Kovár

Návšteva rokliny je nenáročný výlet pre rodiny s deťmi.

Vďaka netradične formovaným skalným stenám ako aj vzácnej faune a flóre, ktorá sa nachádza v okolí rokliny, patrí medzi najkrajšie prírodné pamiatky na Slovensku. Od roku 1999 je Tesárska roklina národnou prírodnou pamiatkou s 5. stupňom ochrany. Návštevu rokliny je najvýhodnejšie začať od železničnej stanice Hontianske Tesáre, kde je možné zaparkovať aj auto. Turistická trasa: Hontianske Tesáre – Tesárske Dúpence – Tesárska roklina a späť, sa dá prejsť približne za 45 min., prevýšenie je 57 m. Návšteva Tesárskej rokliny a Dúpencov nie je časovo ani fyzicky náročná, preto je to vhodný tip na výlet pre rodiny s deťmi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *