Synagógy
|

Synagógy v Kremnici a vo Svätom Kríži nad Hronom po vojne zanikli.

Synagógy v Kremnici a vo Svätom Kríži boli počas vojny poškodené, po vojne svoju činnosť neobnovili a zanikli. Kremnická synagóga bola zbúraná, zo svätokrížskej sa zachovalo niekoľko fragmentov, na povale rodinného domu.

Zachovalé torzo múrov synagógy. Foto: R. Uhrovič
Zachovalé torzo múrov synagógy. Foto: R. Uhrovič

Synagóga vo Svätom Kríži nad Hronom bola postavená pravdepodobne v roku 1888.

História tohto objektu siaha pravdepodobne do roku 1888. V tomto roku bola vo Svätom Kríži postavená synagóga. Nie je presne doložené, či išlo o novostavbu alebo prestavbu nejakého staršieho objektu. V tom čase sa nachádzala mimo centra Svätého Kríža, na jeho severnom okraji. Neďaleko sa nachádzal aj kresťanský cintorín (zrušený v 70 rokoch 20. st.). Synagóga svojmu účelu slúžila do roku 1942, keď bola ako majetok Židovskej náboženskej obce arizovaná. Správcom synagógy a bytu za ňou sa 25.1.1943, na základe vtedajších zákonov, stal Albín Hurtík. Povinnosťou správcu bolo synagógu prestavať tak, aby nepripomínala židovskú modlitebňu. Prestavať ju na klasické obydlie nebolo jednoduché, a trvalo mu to dlhší čas. Objekt bol obstavaný korpusom z tehál, zamurované boli všetky pôvodné okná, ktoré nahradili nové. Stavba dostala aj novú sedlovú strechu…

Po synagóge zostala voľná plocha.
Po synagóge zostala voľná plocha. Zdroj: Google maps

Židovská synagóga v Kremnici bola postavená v roku 1890.

Koniec vojny znamenal aj pre historické banské mesto v Kremnických vrchoch značné materiálne škody. V Kremnici bolo zničených mnoho objektov. Medzi nimi bola aj židovská synagóga, ktorá bola postavená v roku 1890. Vedľa nej bola priestranná budova pre rabína, kantora, úrad, spoločenské miestnosti a šojcheta. Od začiatku 17. stor. do druhej polovice 19. stor. platilo pre banské mestá privilégium Nontoleris Judeorum a právo znemožniť židovské usadenie sedem míľ od mesta. Židia mali povolený vstup do Kremnice až nariadením Tekovskej župy z 22. novembra 1751. Prvá prišla do mesta obchodníčka Juliana Weilová z Turca. Po roku 1851 postupne počet Židov vzrastal. V roku 1885 mala židovská obec už 250 členov. V tomto období už mali v Kremnici vlastný rabinát, do ktorého patrili aj Židia z okolitých 12 obcí…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *