Brigádnici na Revišti
|

Súčasťou záchrany hradu sú dobrovoľnícke brigády. Na hrade Revište začínajú už v sobotu 6.4.2024.

Medzi výrazné aktivity pri zapojení sa verejnosti do záchrany hradu sú dobrovoľnícke sobotné brigády. Na tieto brigády, na hrade Revište, môže prísť ktokoľvek z verejnosti. Brigády sa konajú od apríla do novembra, počas sobôt, približne v dvojtýždňových intervaloch.

Hrad v blízkosti Žarnovice sa obnovuje od roku 2011.
Hrad v blízkosti Žarnovice sa obnovuje od roku 2011. Zdroj: ZnZHR

Dobrovoľnícke brigády majú na hrade dlhoročnú tradíciu.

Popri profesionálnej rekonštrukčnej práci na hrade sú dobrovoľnícke brigády na Revišti jeho neoddeliteľnou súčasťou. Majú už dlhoročnú tradíciu, v podstate odvtedy ako v roku 2011 vzniklo ZnZHR. Za tie roky sa na hrade vystriedalo veľké množstvo priaznivcov a podporovateľov hradu. Na týchto brigádach som sa rôzne zúčastnil aj ja. Spočiatku ako spoluzakladateľ združenia, neskôr to bolo sporadicky, pre pracovné povinnosti. V poslednom období 2-3 roky som už opäť takmer na každej brigáde. Na brigádach sa vždy zíde super partia, čo má spoločný cieľ – pomôcť pri záchrane hradu.

Dobrovoľníci brigádujú na hrade.
Dobrovoľníci brigadujú na hrade. Zdroj: ZnZHR

Príďte prežiť zaujímavú pracovnú sobotu na hrade, pozýva Ratibor Mazúr.

Predseda ZnZHR Ratibor Mazúr by rád pozval na tieto brigády každého priaznivca hradu Revište, čo má chuť prežiť zaujímavú sobotu na hrade. Netreba sa prihlasovať, registrovať, stačí prísť v sobotu, keď je brigáda a pridať sa v čase od 9:00 hod.. Sú prípady, že na brigádu prídu aj rodiny s deťmi, pre ktoré je to zážitok prežiť deň na hrade. Pre brigádnikov je zabezpečené vždy aj občerstvenie s opekačkou. Často aj brigádnici prinesú doma pripravené občerstvenie, viac menej rôzne koláče.  Na priloženej fotografii je rozpis brigád, stačí si len do svojho kalendára poznačiť vhodný termín, prísť na hrad, kde budete srdečne vítaní. Prípadné zmeny (nepriaznivé počasie), ale aj život na hrade môžete sledovať na Facebooku Hrad Revište. Facebook bol pri zrode združenia v roku 2011, vďaka nemu sa stretla partia jeho priaznivcov a odvtedy združenie cez Facebook prezentuje svoju činnosť ZnZHR a je v kontakte so svojimi priaznivcami.

Rozpis brigád a podujatí na hrade
Rozpis brigád a podujatí na hrade. Zdroj: ZnZHR

Na hrade nie sú len kamene, počas brigád sa nájde aj niečo z jeho histórie.

Počas prác na hrade sa nájde aj množstvo archeologických artefaktov. Veľké množstvo je rôznych črepov, kovových predmetov. Našlo sa už aj niekoľko starých mincí, rôznych kovových súčasti oblečenia, alebo dennej potreby. Občas sa však nájdu aj významnejšie, alebo aj objemnejšie predmety. Medzi takéto zaujímavé nálezy patria aj kamenné gule, ktoré tvorili protizávažie padacieho mosta. Veľmi zaujímavý bol napríklad aj kamenný portál s erbom, nezriedka sa vyskytnú aj kachlice s rôznymi motívmi. Všetky nálezy sa zatiaľ zväčša nachádzajú v depozitoch. Je predpoklad, že časom sa niektoré vrátia späť na hrad a budú súčasťou stálej expozície priamo v niektorých priestoroch na hrade.

Proti závažie padacieho mosta.
Proti závažie padacieho mosta. Zdroj: ZnZHR

Zima je časom príprav na novú sezónu na hrade.

Život na hrade po zimnom období vždy ožíva. Aktivity na hrade sú počas zimných mesiacov zväčša utlmené. To však neznamená, že sa nič nedeje okolo hradu. Združenie na záchranu hradu Revište pripravuje novú sezónu na hrade. Hlavná náplň prípravy je venovaná záchranárskym prácam, pripravujú sa projekty prác na hrade počas sezóny. Je to aj čas na získaní financií z rôznych výziev a fondov. Popritom sa tiež pripravujú rôzne podporné akcie, ktoré majú slúžiť na prezentáciu hradu, komunikáciu s verejnosťou a jej zapojením sa do pomoci pri jeho záchrane.

Kamenný portál s erbom.
Kamenný portál s erbom. Zdroj: ZnZHR

Sezóna na Revišti sa otvorila piatok 15. marca 2024, svetelným signálom medzi hradmi.

Svetelný signál spojil hrady popri Hrone, ktoré sú súčasťou projektu Pohronská hradná cesta. História podujatia začala v roku 2021, kedy sa uskutočnilo prvé, skúšobné vyslanie svetelných signálov, ešte bez účasti verejnosti. Pri ďalších ročníkoch už bola prizvaná aj verejnosť. Tento rok sa do podujatia zapojilo viacero lokalít Pohronskej hradnej cesty – Zvolenský zámok, Pustý hrad vo Zvolene, hrad Šášov, hrad Revište, hrad Teplica, hrad Žakýl. Do akcie sa zapojili aj lokality, ktoré nie sú súčasťou Pohronskej hradnej cesty a to vrch Sitno, Vartovka v Krupine, Vartovka v Banskej Bystrici, kláštor Bzovík. Od Veľkonočných sviatkov je celý hrad aj s vyhliadkami otvorený počas sobôt, nedieľ a sviatkov, až do konca októbra. V tomto čase je možné si na hrade zakúpiť suveníry, knihy, aj menšie občerstvenie. Cez pracovný týždeň sú obe vyhliadky na hrade uzavreté.

Pohronská hradná cesta
Pohronská hradná cesta. Zdroj: Región Gron

Novodobá história hradu začala po vyše 300 rokoch.

Začiatky hradu nie sú presne známe, tak isto aj jeho koniec je obťažné určiť. História hradu sa začína niekedy koncom 13. storočia, o zániku hradu je zatiaľ posledná písomná zmienka v účtovných dokladoch z roku 1701, kde je vyúčtované čistenie komínov na hrade. Z roku 1801 sa zachoval historický opis panstva Revište, kde sa píše že hrad už 100 rokov nie je obývaný a stal sa ruinou. Po vyše 300 rokoch pustnutia sa začala novodobá história hradu. Prišiel rok 2010, nezávisle na seba sa o hrad a jeho prípadnú záchranu začali zaujímať viaceré menšie skupiny ľudí z blízkeho, ale aj širšieho okolia hradu. Vďaka sociálnej sieti ich začala spájať záchrana hradu, až prišlo k stretnutiu týchto ľudí a založili občianske združenie na záchranu hradu. Medzi zakladajúcimi členmi figuruje aj moje meno, v podvečer 27.4.2011 sme sa stretli v reštaurácii Pod hradom, aby sme založili Združenie na záchranu hradu Revište.

Magazín INovinky je mediálny partner Združenia na záchranu hradu Revište.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *