Stratený budzogáň je jeden z najpodivuhodnejších útvarov na Slovensku.
Stratený budzogáň je skalný prírodný útvar nachádzajúci sa v Rajeckej doline, na svahu vrchu Žibrid. Tento výtvor prírody patrí medzi najkrajšie prírodné útvary na Slovensku, má tvar pripomínajúci zdvihnutú päsť, je vysoký 14 m.
Skalný útvar tvaru zdvihnutej päste sa nachádza v masíve Žibridu.
Stratený (Zbyňovský) budzogáň (701 m) tvorí skalný útvar tvaru zdvihnutej päste v masíve Žibridu, v strednej časti Súľovských vrchov, nad obcou Zbyňov. Budzogáň má výšku 14 m, budujú ho paleogénne zlepence a brekcie. Skalu, budovanú nerovnorodými horninami, obnaženú na strmom okrajovom horskom svahu modeluje zvetrávanie, oplachovanie a selektívna erózia (veterná, vodná). Menej súdržný materiál zo stmelených veľkých okruhliakov spodnej časti útvaru zvetráva rýchlejšie ako nadložná pevnejšia skala – na úzkej nožičke leží obrovský kompaktný guľovitý balvan. Jeho vrchná časť zarastá vegetáciou (machy, lišajníky, trávy, ako aj niekoľko stromov zakrpateného vzrastu). Chemickými procesmi pôsobením vody na povrchu hornej masívnejšej časti skalného útvaru vznikli početné drobné priehlbinky – voštiny. V blízkom okolí sa nachádzajú obdobné skalné útvary, napr. Zbyňovská skalná ihla, Malý budzogáň.
Ku Stratenému budzogáňu prídete po náučnom chodníku.
Ku kamenej rarite vedie náučný chodník Stratený budzogáň z Rajeckých Teplíc. Turistická trasa sa začína v Rajeckých Tepliciach, prechádza ponad obec Zbyňov. Náučný chodník má 6 zastavení. Na každom stanovišti sa dozviete informácie o prostredí, ktorým práve prechádzate. Má prevýšenie okolo 500 m a je dlhý približne 6,5 km. Náučný chodník končí na vrchu Žibrid. V roku 2024 obec Zbyňov obnovila náučný chodník. Rýchlejšie sa dostanete ku skalnému útvaru zo Zbyňova, žlto značeným chodníkom s dĺžkou 4,5 km, ktorý sa napája na náučný chodník Pod kamenným dielom. V blízkom okolí sa nachádzajú viaceré skalné útvary, napr. Zbyňovská skalná ihla, Malý budzogáň.
Miestny názov budzogáňa je Zlámaná skala.
Miestni ho nazývajú aj Zlámaná skala. Tento podivuhodný prírodný úkaz má výšku 14 metrov a jeho podobnosť s obrím kyjom nie je vôbec náhodná. Existuje legenda, ktorá popisuje ako vznikol Stratený budzogáň. V minulosti na tomto svahu rástol obrovský hromodub. Jedného dňa okolo neho prechádzal obor a keďže mu chýbal budzogáň, tak si povedal, že si z hromodubu jeden vyrobí. Ako si tak vyrezával svoj nástroj, nevšimol si, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, tak sa veľmi nahneval a z celej sily ho zapichol do zeme a preklial ho. Z budzogáňa sa stala skala, ktorá tam stojí dodnes.