Skalné obydlia
|

Spoznajte skalné obydlia dýchajúce históriou. TOP 5 podivuhodných skalných obydlí, ktoré sa oplatí navštíviť.

Na Slovensku na niektorých miestach vidieť netypickú a zvláštnu architektúru. Sú to zväčša obydlia alebo iné miestnosti vytesané do vytesané do skál. V dnešnom prehľade TOP 5 sa pozrieme na niektoré takéto skalné obydlia dýchajúce dávnou históriou, vznik niektorých je dodnes záhadou.

Muzeálna expozícia
Muzeálna expozícia. Foto: František Kovár

Kamenné obydlia sú stálou expozíciou Tekovského múzea.

Ak chcete na Slovensku vidieť netypickú a zvláštnu architektúru, stačí navštíviť obec Brhlovce, v okrese Levice. Kamenné obydlia v Brhlovciach patria medzi vyhľadávané pamätihodnosti. Niektoré sú doteraz obývané a patria od roku 1983 do prírodnej rezervácie ľudovej architektúry. Skalné obydlia, ktoré možno nájsť najmä v uličke Šurda, pochádzajú z 18. až 20. storočia. Skalné obydlia sú vytesané do tufu, s pivnicami, letnými kuchyňami a maštaľami. Miestne podložie z ľahko opracovateľných tufov a tufitov umožnilo obyvateľom využívať tieto priestory, vďaka príjemnej klíme aj k obytným účelom. Niektoré sa dodnes používajú na bývanie, iné slúžia ako vínne pivnice, alebo hospodárske priestory.

Skalné obydlia v Lišove
Skalné obydlia v Lišove. Fotoarchív: František Kovár

Skalné obydlia dýchajúce históriou.

Kamenné obydlia neďaleko kúpeľného mesta Dudince, v obci Lišov sú vyhlásené za miestnu pamätihodnosť. Malá obec Lišov je miestom, kde sa priamo v obci a v blízkom okolí nachádzajú kamenné obydlia. Sú to kamenné obydlia, ktoré boli v dávnej minulosti vytesané v tufovom brale. Kedy vznikli nie je dodnes presne známe, pravdepodobne to bolo za čias tureckých nájazdov, na ukrytie miestnych obyvateľov. Táto teória však dodnes neprešla serióznym historickým výskumom. Kamenné obydlia majú rôznu podobu, sú to malé miestnosti, ale aj väčšie priestranné haly…

Osemdierka
Osemdierka. Fotoarchív: František Kovár

V okolí Tesárskej rokliny sa nachádzajú netradičné skalné obydlia.

V okolí Tesárskej rokliny si môžete pozrieť aj skalné obydlia, tzv. Dúpence. Jedná sa o menšie, či väčšie priestory vytesané do strmého pieskovcového svahu. Údajne slúžili ako skrýše pred Turkami. Dúpence sa nachádzajú len pár minút chôdze od Tesárskej rokliny. Prístup do najväčšieho skalného obydlia známeho ako Osemdierka je mierne náročnejší, aj za pomoci reťazí po úzkom skalnom chodníku. Tieto skalné obydlia prvý raz opísal v roku 1902 Andrej Kmeť (1841-1908), v diele: Ďalšie výskumy z obvodu Sitna…

Turecké studne
Turecké studne. Fotoarchív: František Kovár

Vznik a využitie Tureckých studní je dodnes záhadou.

Turecké studne sa nachádzajú v lokalite, ktorú domáci nazývajú Štrampľoch. Sú to objekty vytesané v bývalom lome. Ich vznik a účel je doposiaľ záhadou. Je to jedinečný skalný útvar na území mesta Krupina v lokalite Štrampľoch (z nemeckého názvu Steinbruch, v preklade kamenný lom). Čo presne boli tieto Turecké studne, na to nie je jednoznačná odpoveď. Ich existencia je opradená rúškom tajomstva. Kedy a prečo boli v skutočnosti vytvorené a aké bolo ich použitie nie je dodnes presne známe. Existujú viaceré príbehy a dohady o tomto jedinečnom mieste…

V jaskyni
V jaskyni. Fotoarchív: František Kovár

Mojtínska jaskyňa predstavuje pozoruhodnú atrakciu, ktorá nemá na Slovensku obdobu.

Jaskyňa sa nachádza v CHKO Strážovské vrchy, v Mojtínskom krase. Leží v skalnatom údolí pri obci Mojtín. Obec Mojtín vo svojej histórii nemala dlhé roky svoj kostol. Do roku 1788 patrila pod farnosť v susednej obci Podskalie. V tomto roku prišlo ku zmene a obec Mojtín prešla pod farnosť v obci Pružina, ktorá sa stala samostatnou farnosťou. Táto zmena bola nevýhodná pre obyvateľov Mojtína, ktorým sa sťažil prístup do kostola a náležitostí súvisiacich s ich náboženským životom. Cesta do obce Pružina im v tom čase trvala približne 2 hodiny po poľných a lesných cestách…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *