Roklina Suchá Belá
|

Spoznajte krásy Slovenského raja. Top 5 miest, ktoré sa oplatí navštíviť.

Spoznajte krásy Slovenského raja, jedno z najkrajších turistických miest na Slovensku. V národnom parku sa nachádza 9 divokých roklín s vodopádmi, jedinečný prielom Hornádu, Tomášovský výhľad a aj retro sedačková lanovka. Z množstva turistických atrakcií ponúkam top 5, ktoré sa oplatí navštíviť.

Rebrík popri vodopáde. Fotoarchív: František Kovár
Rebrík popri vodopáde. Fotoarchív: František Kovár

Sokolia dolina je jeden z najnáročnejších terénov v Slovenskom raji.

Slovenský raj sa vyznačuje množstvom vodopádov. V každej rokline či tiesňave sú väčšie aj menšie vodopády a kaskády. Tak je tomu aj v Sokolej doline, kde sa nachádza najvyšší vodopád v Slovenskom raji a druhý najvyšší na Slovensku. Závojový vodopád tvorí päťstupňová kaskáda vysoká 75 m. Úsek trasy, ktorý vedie okolo vodopádu je jeden z najnáročnejších terénov v celom Slovenskom raji. Výstup popri tomto vysokom vodopáde je realizovaný pomocou sústavy dlhých rebríkov, mostíkov a stúpačiek. Námahu pri výstupe prekoná pohľad na nádheru tohto vodopádu a okolitú divokú prírodu.

Vodopád v rokline Kyseľ. Fotoarchív: František Kovár
Vodopád v rokline Kyseľ. Fotoarchív: František Kovár

Po 40 rokoch od ničivého požiaru bola roklina Kyseľ opäť sprístupnená.

Roklina sa tešila dlhé roky značnej popularite, pre svoj prírodný charakter a tvar rokliny. Toto sa skončilo v roku 1976, kedy roklinu v noci zo 16. na 17. júla 1976 postihol rozsiahly požiar, kedy zhorelo vyše 30 ha lesa v rokline a jej okolí. Hasenie požiaru značne komplikoval náročný terén. Po uhasení požiaru sa roklina na dlhých 40 rokov uzatvorila pre návštevníkov. Úvahy o znovu sprístupnení rokliny sa objavovali už od jeho uzatvorenia. O všetkom však rozhodla sama príroda, tým ako a za aký čas sa vysporiadala s požiarom. Nánosy sutín a pňov stromov, ktoré sa do rokliny zosunuli po požiari z okolitých svahov úplne zmenili jej tvár. Vytvoril sa nový charakter rokliny a rôzne nové scenérie. V roku 2015 vznikol projekt znovu sprístupnenia rokliny. V záujme ochrany prírody bol kladený dôraz na menšiu návštevnosť rokliny a sprístupnenie len počas niekoľkých mesiacov. Takto vznikol projekt Via ferrata Kyseľ.

Okienkový vodopád
Okienkový vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Potok Suchá Belá vytvára niekoľko krásnych vodopádov v najnavštevovanejšej rokline.

Turisticky najnavštevovanejšia roklina Slovenského raja je Suchá Belá. Svojim prevýšením patrí medzi tie ľahšie turistické trasy. Objavená bola v roku 1900. Najkrajšie sú určite vysoké skalné bralá, ktoré sa týčia nad vašimi hlavami, v úzkej rokline. Obdivovatelia vodopádov tu budú mať zážitky z niekoľkých vodopádov, ktoré vytvára potok Suchá Belá. Ako prvý je to hneď aj najväčší Misový vodopád (30 m), tvorený kaskádami. Voda z každej kaskády padá do kamennej jamy s tvarom podobným mise, od čoho je odvodený aj názov vodopádu. Nad týmto vodopádom je najužšie miesto rokliny. Druhým vodopádom je Okienkový vodopád (13 m), svoje pomenovanie dostal podľa skalného okienka, ktoré vytvoril potok v dávnych dobách. Cez okienko je aj jediný možný prechod pre turistov. Ďalej na vás ešte čaká ešte Korytový vodopád (8,5 m) a Bočný vodopád (8 m).

Tomášovský výhľad
Tomášovský výhľad. Fotoarchív: František Kovár

Tomášovský výhľad je miesto, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.

Tomášovský výhľad v Slovenskom raji patrí k jedinečným turistickým miestam na Slovensku. Prírodná vyhliadka na okraji skalného brala sa nachádza v severnej časti Slovenského raja. Samotný výhľad sa nachádza na južnom svahu Ludmanky, ktorý tvoria strmé vápencové bloky, ktoré vytvárajú jednotlivé terasy, pričom najvrchnejšia časť je práve Tomášovský výhľad. Pri pohľade do údolia v hĺbke okolo 145 m je možné zahliadnuť hladinu rieky Hornád. Ak sa pozriete do diaľky, tak z vyhliadky je nádherný výhľad do doliny Bieleho potoka, na Prielom Hornádu, Čertovu sihoť a pri dobrej viditeľnosti aj Vysoké Tatry. Celkovo je výhľad z Tomášovského výhľadu orientovaný na juh. Severným smerom je čiastočne zakrytý lesným porastom.

Opustená budova lanovky.
Opustená budova lanovky. Fotoarchív: František Kovár

Niekoľko rokov lanovka na Geravy chátrala, od roku 2023 opäť premáva.

Odstavenie lanovky bolo ťažkou ranou rozvoja cestovného ruchu v tejto oblasti, klesla návštevnosť, zanikali služby. Neskôr sa začali snahy o obnovenie zaniknutej lanovky na Geravy. Uvažovalo sa o novej dvojsedačkovej lanovke, avšak nakoniec sa prišlo s projektom obnovy pôvodnej jednosedačkovej lanovky, retro lanovky. V roku 2018 začali prace na jej obnove. Projekt obnovy sa stretol aj s rôznymi problémami. Keďže pôvodná lanovka bola postavená v roku 1970, tak bol problém z náhradnými dielmi, museli sa prácne zháňať. Technická obnova prebehla rýchlo, horšie to však bolo s administratívnym povolením prevádzky lanovky. Schvaľovanie prevádzky trvalo pomerne dlhý čas. Bol to náročný byrokratický proces, no po 12 rokoch odstávky sa nakoniec lanovku podarilo spustiť. Slávnostné otvorenie bolo v pondelok 7. augusta 2023.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *