Slovenský raj
|

Slovenský raj nie sú len divoké rokliny.

Slovenský raj nie sú len divoké rokliny, rebríky a krásna príroda. Sú tu aj miesta, ktoré vytvárajú romantickú idylu s nenáročnou prechádzkou v čarovnej prírode alebo tu nájdete retro lanovku obnovenú v roku 2023.

Jazierko Blajzloch
Jazierko Blajzloch. Fotoarchív: František Kovár

Dolina ponúka relaxačnú prechádzku v krásnej prírode.

K atrakciám slovenského raja okrem divokých roklín s rebríkmi, vodopádmi a divokou prírodou patria aj miesta ponúkajúce jednoduchú relaxačnú prechádzku v nádhernej prírode. Jedným z takýchto miest je aj dolina Blajzloch. Nachádza sa v strednej časti Slovenského raja, východne od Vernára a juhozápadne od Hrabušíc. Dolina je dlhá 4 km, nachádza sa neďaleko osady Píla, ktorá je východzím miestom do rokliny Piecky. Do doliny Blajzloch sa dostanete z Podleska, alebo z obce Vernár. Vyhľadávaným miestom doliny je malá vodná nádrž s rovnomenným názvom ako dolina. Bola vybudovaná ako požiarna nádrž. Jazierko má rozlohu 23 árov. V jazierku je aj menší ostrov, ktorý je prístupný po drevenom mostíku…

Jeden z vodopádov
Jeden z vodopádov. Fotoarchív: František Kovár

Roklina je dlhá približne len 1 km, no aj tak krásna.

Ak sa chcete v Slovenskom raji zastaviť len na krátky čas a zažiť krásu roklín naplno, je vhodné si vybrať Zejmarskú roklinu. Roklina je na pomery Slovenského raja pomerne krátka, má dĺžku približne 1 km so stúpaním 227 m. Aj keď je roklina najkratšia, tak obsahuje všetky atrakcie ostatných dlhších roklín v Slovenskom raji. Roklinou preteká potok, ktorý tu vytvoril niekoľko vodopádov, pomenovaných po kpt. Jánovi Nálepkovi, hrdinovi bojov 2. svetovej vojny. Je to aj na počesť jeho pôsobenia ako učiteľa v osade Biele Vody, ktorá je miestnou časťou obce Mlynky. Najvyšší vodopád v rokline meria 22,5 m. Popri potoku a vodopádoch sú v rokline všetky známe technické prvky, ako rebríky, lávky, stúpačky a reťaze…

Pôvodná lanovka.
Pôvodná lanovka. Fotoarchív: František Kovár

Obnova lanovky na Geravy prebehla rýchlo, schválenie prevádzky trvalo dlho.

Projekt lanovky z Dediniek na Geravy vznikol v roku 1968. Lanovka s rýchlou prepravou na Geravy rozširovala možnosti turistiky. Od svojho vzniku bola aj atrakciou, vďaka ktorej sa turistom poskytoval jedinečný pohľad na krásy Slovenského raja z výšky. Pre návštevníkov lanovka slúžila až do roku 2011, počas jej prevádzky prešla v rokoch 1986 – 88 postupnou rekonštrukciou zabezpečovacieho zariadenia, lanovej dráhy a aj oboch staníc. V roku 2012 už z bezpečnostných dôvodov lanovka nedostala povolenie na ďalšiu prevádzku. Obnova prebehla rýchlo, horšie to však bolo s administratívnym povolením prevádzky lanovky. Schvaľovanie prevádzky trvalo pomerne dlhý čas, za ktorý prišla lanovka aj o záručnú lehotu, počas ktorej ani nebola spustená. Bol to náročný byrokratický proces, aby prevádzka lanovky spĺňala všetky platné normy a zároveň aby čo najmenej zasahovala do prírodného prostredia národného parku. Po 12 rokoch odstávky sa nakoniec lanovku podarilo spustiť…

Výhľad z Havranej skaly
Výhľad z Havranej skaly. Fotoarchív: František Kovár

Výrazný vrchol ponúka jeden z najkrajších výhľadov.

Havrania skala je jedným z najvyšších vrchov, a zároveň jedným z najlepších vyhliadkových miest v Slovenskom raji. Nachádza sa v centrálnej časti tohto národného parku, neďaleko obce Stratená. Nie je to len vyhliadkový vrch, ale v skalnom svahu sa nachádza aj niekoľko jaskýň. Najznámejšia z jaskýň je Jaskyňa v Havranej skale, ktorá je verejne prístupná. Pri ceste na vrchol prechádzate aj popri miestnej rarite, ktorou je  Občasný prameň. Východiskom túr na Havraniu skalu je niekoľko. Môže to byť obec Stratená, alebo Stratenská píla. Vyraziť môžete aj z obce Dedinky cez Zejmarskú roklinu a Geravy.  Z Dediniek na Geravy sa môžete odviesť aj zrekonštruovanou lanovkou. Prístup je aj od Dobšinskej ľadovej jaskyne

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *