Slovensko sužujú vysoké teploty

Slovensko sužujú vysoké teploty. Takto by ste sa pred nimi mali chrániť

Letné vysoké teploty vonku prinášajú rôzne zdravotné riziká, ako sú prehriatie tela, zvýšenie telesnej teploty, únavu, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť a vracanie.

Odborníci preto zdôrazňujú význam pravidelného pitného režimu počas horúcich dní. Dôležitý je hlavne príjem čistej pitnej vody. Odporúčajú, aby sa vypilo minimálne dva až štyri decilitre tekutín na každých desať kilogramov hmotnosti denne, čo zhruba znamená 1,5 až tri litre tekutín denne.

Toto množstvo sa však odporúča zvýšiť pre ľudí, ktorí vykonávajú fyzicky náročnú prácu a intenzívne sa potia, vysvetlili odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Dôležité je tiež dbať na stravu, ktorá by mala byť ľahko stráviteľná a s nižšou kalorickou hodnotou. Odborníci zdôrazňujú, že v lete organizmus neprodukuje teplo v takom rozsahu ako v zimných mesiacoch, no zároveň je dôležité, aby strava poskytovala dostatočné množstvo živín. Upozornili tiež, že ľudia by mali byť opatrní pri príprave a skladovaní potravín.

Vysoké teploty môžu viesť až k úpalu

Hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová ďalej zdôraznila, že je dôležité nebagatelizovať riziko úpalu a horúčavy. Odporúča sa vyhnúť sa zvýšenej fyzickej námahe, pravidelne si dávať prestávky v tieni a medzi desiatou a 16. hodinou obmedziť pobyt vonku, najmä na slnku. Ak je to možné, fyzicky náročné aktivity plánujte na skoré ranné hodiny, ideálne pred siedmou hodinou.

Noste ľahké a vzdušné oblečenie z prírodných materiálov, ako je bavlna alebo ľan. Zároveň si chráňte hlavu klobúkom alebo šiltovkou a oči slnečnými okuliarmi s UV filtrom. Nezabúdajte ani na opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom (SPF 30+) a opakujte jeho nanášanie po každom kúpaní alebo spotení.

Ak sa však už stane, že dostanete úpal, mali by ste podniknúť tieto kroky.

V prvom rade by ste sa mali zamerať na zníženie teploty postihnutého. Odporúča sa presunúť ho do tiena alebo chladnej miestnosti, v ktorej ho usadíte. Vyhnúť by ste sa však mali miestam, v ktorých je klimatizácia alebo prievan. Môže sa totiž stať, že osoba s úpalom sa dostane do šoku.

Osobu, ktorá má úpal, by ste mali zbaviť nadbytočných odevov. Môžu totiž brániť v ochaldzovaní. Skvelým pomocníkom je aj studená sprcha, ktorú ak nemáte po ruke, postačí vedro s vodou, do ktorého postihnutému dáte nohy. V prípade, že máte uterák, namočte ho v studenej vode a postihnutému ho položte na čelo.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *