Slovákov zaujímajú „zázračné“ lieky na chudnutie. ŠÚKL dvíha varovný prst
Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) je dôležité zdôrazniť, že užívanie liekov obsahujúcich účinné látky semaglutid a liraglutid na účely rýchleho estetického chudnutia môže vážne ohroziť zdravie jednotlivca. Tieto lieky sú pôvodne určené na liečbu diabetu a obezity a ich užívanie by malo vždy prebiehať pod prísnym dohľadom lekára. Uviedla to hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiašová, informuje TASR.
Podávanie liekov na predpis bez dohľadu lekára môže vážne ohroziť zdravie pacientov. Ak nemáte diagnostikované ochorenie, na ktoré sú tieto lieky určené, prínosy užívania môžu byť menšie ako potenciálne riziká ich nežiaducich účinkov.
Pri liekoch obsahujúcich účinné látky semaglutid a liraglutid existuje riziko výskytu nežiaducich účinkov, ako sú tráviace ťažkosti (nevoľnosť, nadúvanie, vracanie) alebo vážnejšie stavy, napríklad zápal pankreasu, upozornila Matiašová.
V súčasnosti sú na Slovensku registrovaných tri lieky obsahujúce semaglutid (Ozempic, Wegovy a Rybelsus) a tri lieky obsahujúce liraglutid (Saxenda, Xultophy a Victoza). Podľa Matiašovej sú všetky tieto lieky viazané na lekársky predpis a určené na liečbu diabetu druhého typu alebo riadne diagnostikovanej obezity.
Spotreba Ozempicu sa zvýšila
Podľa ŠÚKL sa začala na Slovensku v druhom polroku 2023 zvyšovať spotreba lieku Ozempic, pričom sa zvýšil aj jeho výdaj bez úhrady zdravotnými poisťovňami.
Ústav vysvetlil, že neočakávané nadmerné používanie liekov môže viesť k nedostupnosti pre pacientov, ktorí ich skutočne potrebujú. Keďže tieto lieky sa užívajú dlhodobo, ich náhle vysadenie môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.
Podľa ústavu je situácia v súčasnosti stabilná, avšak očakáva prechodnú nedostupnosť lieku Ozempic v priebehu najbližších týždňov.
Ústav tiež zdôraznil svoje dlhodobé varovanie pred nákupom liekov mimo legálneho distribučného reťazca, kde existuje riziko, že pacienti môžu dostať falšované lieky.
ŠÚKL varoval, že nákupom liekov z takýchto stránok pacienti ohrozujú svoje zdravie a nechtiac podporujú kriminálnu činnosť. Taktiež informoval, že momentálne spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní ohľadom niekoľkých podnetov týkajúcich sa podvodných webových stránok, ktoré ponúkajú uvedené lieky.
Svetová zdravotnícka organizácia a Európska lieková agentúra taktiež v minulosti varovali pred falšovanými liekmi, pričom v posledných mesiacoch zaznamenali niekoľko prípadov falšovaných balení liekov vo svete aj v Európskej únii.
Matiašová vysvetlila, že lieky možno legálne nakupovať cez schválené a registrované internetové stránky kamenných lekární, ktoré na svojom webe uvádzajú bezpečnostné logo. Tieto stránky môžu ponúkať iba voľnopredajné lieky, nie lieky na predpis.