Skalný útvar v minulosti skúmal Andrej Kmeť, na jednej skale je neznámy nápis.
Neďaleko cesty spájajúcej Banskú Štiavnicu s Krupinou sa nachádza unikátny skalný útvar Krupinské bralce (Štangarígeľ). Tento výtvor pozostáva z pravidelných päťbokých andezitových pilierov. Na jednom z kamenných stĺpov sa nachádzajú zvyšky pradávnych znakov (písma).
Skalný útvar pozostáva z pravidelných andezitových päťbokých pilierov.
Skalný útvar Krupinské bralce, známy aj pod starším názvom Štangarígeľ, je prírodná pamiatka v katastrálnom území mesta Krupina. Útvar je široký asi 40 metrov, pozostávajúci z mohutných pravidelných andezitových päťbokých pilierov. Piliere dosahujú rôznu výšku, niektoré majú až 6 m. Celý prírodný výtvor vznikol rozpadom lávového prúdu. Na jednom z kamenných stĺpov sa nachádzajú zvyšky pradávnych znakov, ktoré spomína slovenský polyhistor Andrej Kmeť, ktorý sa na prelome 19. a 20. storočia venoval výskumu tejto lokality. Znaky vytesané v kameni nie sú doteraz rozlúštené, ich pôvod je nejasný. Kmeť sa venoval aj samotným skalným útvarom, tieto podrobne popísal a zaznamenal ich dĺžky a uhly päťuholníkových pilierov. Zaujímavosťou na jeho meraní je, že ukázali pomerne vysokú presnosť a zhodu rozmerov. Svoje poznatky opísal v roku 1901, v diele Krupinské bralce.
Nenáročný výlet ku Krupinským bralcom je z obce Žibritov.
Ku Krupinským bralcom sa dostanete po zelenej značke z obce Žibritov. Trasu dlhú 2 km prejdete asi za 50 min.. Dlhšia trasa je z Krupiny, tá má 8 km a čas túry je približne 3 hod). Trasa nie je náročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi. K bralcom sa môžete vydať aj na bicykloch, po cyklotrasách z Krupiny a zo Svätého Antona.