Skalný masív je dominantným vrchom v južnej časti Kremnických vrchov.
Skalný masív tvorí dominantu na úbočí Kremnickej doliny, ktorý sa nachádza medzi Starou Kremničkou a Bartošovou Lehôtkou. Určite si tento krajinotvorný vrch všimne každý motorista prechádzajúci týmto smerom.
Výstup na Jastrabskú skalu patrí medzi kratšie túry.
Skalný masív nesie názov Jastrabská skala (684 m n. m.), vyniká 80 metrovými kolmými skalnými útesmi. Viditeľnými od hlavnej cesty smerujúcej od Starej Kremničky do Kremnice. Mohutný skalný masív vznikol sopečnou činnosťou, stuhnutím lávového prúdu. Výstup na Jastrabskú skalu je nenáročný, v niektorých úsekoch sa vyskytuje kratšie strmšie stúpanie. Prístup je po žltej značke z Bartošovej Lehôtky od autobusovej zastávky. Dĺžka trasy je 2 km s prevýšením 290 m. Druhá trasa je menej známa, je značená miestnou značkou zo železničnej zastávky Jastrabá. Dĺžka trasy je asi 1,5 km s prevýšením 200 m.. Zaujímavosťou žltej značky je že chodník križuje železničnú trať ŽSR 171 neďaleko tunela Bartoška, aj keď veľa vlakov tu už nechodí, je potrebné zvýšiť opatrnosť pri prechádzaní koľajníc.
Vo vrcholovej časti je niekoľko vyhliadkových miest.
Jastrabská skala sa vyznačuje s viacerými nádhernými výhľadmi. Okrem výhľadu z jej vrcholu, kde je výhľad smerom Starú Kremničku a Žiarsku kotlinu, má ešte jedno vyhliadkové miesto nazývané Mala skala. Z Malej skaly sú výhľady smerované na Bartošovú Lehôtku, Dolnú Ves, Hornú Ves a Kremnicu. Na vrcholovej vyhliadke sa nachádza posedenie s ohniskom, nechýba ani vrcholová kniha. Vo vrcholovej časti sa nachádza niekoľko starý dubov.
Jastrabská skala je prírodná pamiatka v správe CHKO Štiavnické vrchy.
Nachádza sa v katastrálnom území obce Jastrabá, Bartošova Lehôtka v okrese Žiar nad Hronom v Banskobystrickom kraji. Územie bolo vyhlásené v roku 1975 na 12,0000 ha. Predmetom ochrany je dominantný vrchol v južnej časti Kremnických vrchov s vysokou krajinnoestetickou, vedeckou a náučnou funkciou. Vulkanický reliéf s množstvom javov dokumentujúcich sukcesiu tvorby vulkanických komplexov. Na vrchole sú významným prvkom staré zachovalé duby.