Kalamárka
|

Skalné andezitové bralá neďaleko Detvy lákajú turistov.

Kalamárka je prírodná pamiatka a vyhľadávaná turistická lokalita, nachádzajúca sa v pohorí Poľana, neďaleko Detvy. Je to tiež významná archeologická lokalita. Oblasť patrí do Chránenej krajinnej oblasti Poľana.

Skalné bralá
Skalné bralá. Fotoarchív: František Kovár

Skalné útvary Kalamárky sú pozostatok sopečnej činnosti.

Pre Kalamárku sú charakteristické vysoké skalné steny s výškou aj cez 20 metrov. Tieto skalné útvary sú pozostatok sopečnej činnosti pred 15 miliónmi rokmi. Kalamárka má dve časti s názvom Zadná Kalamárka a Predná Kalamárka. Zadná Kalamárka je tvorená kruhovou skalnou stenou s vrcholovou plošinou. Skalné steny sú často využívané aj na lezenie. Na vrch skál sa dá dostať aj bez lezenia, takže vrcholová plošina je prístupná aj pre bežných turistov. Predná Kalamárka je charakteristická podlhovastými skalnými stenami, ktoré sa tiahnu zo severu na juh. Na skalných stenách Kalamárky je možné pozorovať jedinečnú doskovitú štruktúru andezitovej horniny, ktorá vznikla pri rýchlom tuhnutí lávy.

Skaly sú úchvatné
Skaly sú úchvatné. Fotoarchív: František Kovár

Lokalita bola osídlená už v dobe bronzovej.

Kalamárka patrí medzi archeologické náleziská. Archeologický výskum v rokoch 1986-1989 potvrdil postupné osídlenie lokality niekoľkými kultúrami. Prvé kamenno-zemné opevnenie tu vzniklo v závere doby bronzovej v 9. – 8. storočí pred n. l.. Ďalšie osídlenia tu boli počas doby železnej, rímskej, počas sťahovania národov, Veľkomoravskej ríše až po raný stredovek. Nachádzajú sa tu aj pozostatky kruhovitej cisterny na dažďovú vodu, vytesanej do skaly, na vrcholovej plošine. Našli sa tu črepy, kopije, meče, praslená, ihlice, časti sekier. Zaujímavým nálezom potvrdzujúcim prítomnosť Slovanov je obojsečný meč z veľkomoravského obdobia. Kalamárka bola v roku 1977 vyhlásená za prírodnú pamiatku.

Štruktúra skál
Štruktúra skál. Fotoarchív: František Kovár

Ku Kalamárke je jednoduchý prístup.

Na Kalamárku je najrýchlejší prístup autom, parkovisko sa nachádza neďaleko, odkiaľ sa ku skalným stenám dostanete za pár minút. Peší turisti si môžu zvoliť červenú turistickú trasu z Detvy, ktorou sa dá dostať ku Kalamárke do 2 hod.. Pre tých, ktorí nechcú vystúpiť (vyliezť) na vrchol Kalamárky je zaujímavá prechádzka po obvode Kalamárky, popod skalami. Lokalitou prechádza aj náučný chodník, ktorý poskytuje rozsiahle informácie o vzniku a pôvodnom osídlení Kalamárky.

Chodník pod skalami
Chodník pod skalami. Fotoarchív: František Kovár
Kalamárka je prírodná pamiatka
Kalamárka je prírodná pamiatka. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *