Sixova stráň je opustený andezitový lom
|

Sixova stráň je už niekoľko desaťročí opustený andezitový lom neďaleko Krupiny.

Sixova stráň je opustený andezitový lom nachádzajúci sa v juhovýchodnej časti Štiavnických vrchov, v katastri mesta Krupina. Táto málo známa lokalita predstavuje chránený výskyt päťbokej stĺpovitej odlučnosti andezitu. Stĺpy horniny sa tu odkryli vďaka ukončeniu ťažby, v týchto miestach sa zachovali pomerne nepoškodené.

Bývalý kameňolom Sixová stráň
Bývalý kameňolom Sixová stráň. Fotoarchív: František Kovár

Andezity vznikli v treťohorách počas vulkanickej činnosti.

Prírodná pamiatka Sixova stráň ukazuje jedinečnú stĺpovitú odlučnosť pyroxenických andezitov v 5 – 6 bokých hranoloch, ktoré majú hornú časť ohnutú. Vo východnej časti steny vidno vyvinuté pásmo hydrotermálnej premeny horniny, sledujúcej sklon stĺpovej odlučnosti. Nachádza sa v katastrálnom území mesta Krupina, v chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. Tieto andezity vznikli v treťohorách počas vulkanickej činnosti, ktorá formovala Štiavnické vrchy. Ide o lávové horniny, ktoré pri chladnutí magmy vytvorili charakteristické päť- až šesťboké stĺpce. Tento proces je typický pre bazaltové alebo andezitové lávy, kde rýchle ochladzovanie na povrchu a pomalšie vo vnútri vedie k vzniku pravidelných trhlín a následnej stĺpovitej štruktúry.

Andezitové stĺpy
Andezitové stĺpy. Fotoarchív: František Kovár

Sixovu stráň tvorí opustený andezitový lom.

Stĺpovitá odlučnosť andezitu bola odkrytá umelo. Sixovu stráň už niekoľko desaťročí tvorí opustený jamový andezitový lom. Stĺpy horniny sa tu odkryli vďaka ukončeniu ťažby, v týchto miestach sa zachovali pomerne nepoškodené. To je aj najvýraznejší rozdiel oproti neďalekým Krupinským bralcom (Štangarígeľu), kde sa vypreparované päťboké andezitové stĺpy nachádzajú prirodzene odkryté erodovaním. Samotný lom, v ktorom sa Sixova stráň nachádza, je umelo vytvorený človekom, no odkrýva prirodzenú štruktúru hornín, ktorá by inak zostala skrytá. Pyroxenický andezit, hlavná hornina lokality, obsahuje minerál pyroxén, čo ho odlišuje od iných typov andezitov a dodáva mu špecifické vlastnosti, ako je vyššia hustota a odolnosť. Prítomnosť močariska v spodnej časti lomu zase naznačuje akumuláciu vody v priehlbine, čo môže súvisieť s nepriepustnosťou podložia.

Močiarne jazierko
Močiarne jazierko. Fotoarchív: František Kovár

Značený chodník vedie z lokality Kuštrovka.

Na dne bývalého lomu sa vytvorilo menšie močiarné jazierko, kde možno pozorovať rôznu močiarnu flóru a faunu. Sixovu stráň vyhlásili za chránená lokalitu v roku 1985 na výmere 0,83 ha. K Sixovej stráni vedie žltý miestny turistický chodník z lokality Kuštrovka, ktorá sa nachádza na ceste medzi Krupinou a obcou Žibritov. Chodník vedie lesnou cestičkou bez prevýšenia. K Sixovej stráni sa z Kuštrovky dostanete asi za 20 minút.

Andezit
Andezit. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *