Situácia v Česku je alarmujúca. Čierny kašeľ však útočí aj u nás
Situácia, ktorú sme nezažili niekoľko desiatok rokov. Portál Regóny poukazuje na to, že epidémia čierneho kašľa je v susednom Česku najsilnejšia za viac ako 60 rokov. Čo sa týka počtu prípadov na Slovensku, ten je v porovnaní s uplynulými rokmi taktiež vysoký.
Do karát čiernemu kašľu hrá nízky záujem o očkovanie, no aj výpadok niektorých vakcín.
Čierny kašeľ, známy aj ako pertussis alebo divý kašeľ, je veľmi nákazlivé ochorenie ovplyvňujúce dýchacie cesty. Jeho hlavnými príznakmi sú silné záchvaty kašľa. Tento vírus sa najčastejšie šíri prostredníctvom kvapôčkovej infekcie a postihuje osoby vo všetkých vekových skupinách. Najrizikovejšou skupinou sú však deti.
Čísla sú alarmujúce
V Českej republike sa od začiatku roka 2024 čiernym kašľom infikovalo viac ako 9 000 ľudí. Ochorenie si u susedov vyžiadalo aj tri obete, pričom išlo o mesačné dieťa, 62-ročného muža a 84-ročnú ženu. Okrem čierneho kašľa však obete mali aj iné infakcie.
Od začiatku tohto roka sa na Slovensku ochorením infikovalo zhruba 400 prípadov. V porovnaní s minulým rokom ide o nárast.
Najvyšší výskyt ochorenia bol zaznamenaný Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR u detí vo veku do jedného roku. Nasleduje skupina detí vo veku 10 až 14 rokov a potom vo veku 15 až 19 rokov. U našich susedov sa najvyšší výskyt ochorenia vyskytuje v skupine detí vo veku 15 až 19 rokov.
Podľa hlavnej hygieničky SR Tatiany Červeňovej vyšší výskyt ochorenia u novorodencov spôsobujú dva hlavné faktory.
„Buď sa matky nepodrobovali očkovaniu počas tehotenstva, alebo novorodenci ešte neprešli úplným základným očkovaním,“ vysvetlila. Upozornila, že miera očkovania u detí pri povinných očkovaniach sa posledné roky znižuje, čo môže viesť k častejšiemu výskytu ohnísk týchto chorôb.
Zaočkovanosť je nízka
V Bratislavskom a Košickom kraji je zaznamenaná najnižšia miera zaočkovanosti proti čiernemu kašľu. Odborníci odporúčajú očkovanie ako dôležitú preventívnu opatrenie nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Pre tehotné ženy sa odporúča očkovanie najmä v prvom, druhom a treťom trimestri tehotenstva.
Čo sa týka počtu prípadov, v apríli 2024 bol najväčší počet prípadov čierneho kašľa zaznamenaný v okrese Myjava. Údaje Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) tiež ukazujú, že prípady ochorenia čiernym kašľom boli časté vo väčšine oblastí západného a stredného Slovenska.
Ako odhaliť čierny kašeľ?
Čierny kašeľ je bakteriálne respiračné ochorenie, ktoré ovplyvňuje najmä dýchací systém. Jeho klinický obraz sa vyznačuje dráždivým kašľom bez hlienu, ktorý môže pretrvávať týždne alebo mesiace. Hygienička varuje, že treba byť ostražitý, ak kašeľ trvá dlhodobo a sprevádzajú ho aj ďalšie príznaky, ako je únava, malátnosť a horúčka.
V počiatočnom štádiu ochorenia sa často vyskytujú nasledovné príznaky:
- horúčka u malých detí alebo mierna zvýšená teplota u starších detí a dospelých,
- únava,
- strata chuti do jedla,
- prechladnutie, kýchanie,
- mierny a občasný kašeľ.