Samoobslužné pokladne v slovenských reťazcoch čaká zmena

Samoobslužné pokladne v slovenských reťazcoch čaká zmena. Pozrite sa, ako vás ovplyvní

So samoobslužnými pokladnicami sa v slovenských obchodoch stretávame čoraz častejšie. Ide o praktickú vymoženosť, ktorá vie pri nákupe ušetriť mnoho času. Tieto systémy však majú aj svoje nevýhody. Poukázal na to portál tvnoviny.sk s tým, že krádeže na týchto pokladniciach nie sú ničím nevídaným.

Práve krádeže sú dôvodom, prečo sa mnohé obchodné reťazce rozhodli konať. Riešením je inštalácia brán, ktoré zákazníka po zplatení v samoobslužnej pokladnici skontrolujú prostredníctvom pokladničnej účtenky. Toto opatrenie má bezpečnostný charakter.

S touto novinkou sa doposiaľ mohli stretnúť nakupujúci v Kauflande a v Lidli. K týmto reťazcom sa však pridáva aj Billa. Táto brána sa otvorí po tom, čo zákazník zaplatí cez samooblsužnú pokladňu, vezme si účtenku a oskenuje čiarový kód, ktorý sa na nej nachádza.

O krokoch Billy informoval hovorca spoločnosti Marek Kravjar. Prezradil, že postupne sa budú aplikovať do všetkých predajní.

Čo sa týka Tesca, tu je zavedenie systému brán v samoobslužných zónach v predajniach v súčasnosti predmetom diskusie. V spoločnosti zvažujú všetky možné riešenia.

Krádeže nie sú výnimočné

Prieskum, ktorý v roku 2023 uskutočnila spoločnosť LendingTree medzi 2 000 nakupujúcou ukázal, že približne pätina zákazníkov pri použití samoobslužnej pokladne omylom vzala tovar bez toho, aby zaň zaplatila.

15 % opýtaných prezradilo, že nejakú položku ukradli zámerne. Svojimi rozhodnutiami sa niektorí ľudia chvália aj na sociálnych sieťach. Nahrávajú tu videá, na ktorých skenujú položku s nižšou cenou namiesto drahšej položky, ktorá mala byť naskenovaná.

V Spojených štátoch tieto pokladne rušia

V súčasnosti sú samoobslužné pokladne bežnou súčasťou väčšiny obchodných reťazcov. Táto technológia pomáha obchodníkom znížiť náklady na personál a zákazníkom zase umožňuje ušetriť veľa času.

V Spojených štátoch však niektoré reťazce začali odstraňovať tieto pokladne. Zatiaľ v tejto krajine neexistujú plány na úplné odstránenie tradičných predavačov a predavačiek.

Zrušiť samoobslužné predajne sa rozhodla napríklad jedna z predajní najväčšieho maloobchodného reťazca na svete Walmart v americkom meste St. Louis. Urobila tak aj napriek tomu, že ide o veľmi veľký trend.

Hovorca reťazca vysvetlil, že táto situácia nie je začiatkom konca samoobslužných pokladní. Dôvodom je iba spätná väzba zákazníkov.

Portál TREND uvádza, že hovorca reťazca Briand Little spolu s reťazcom verí, že táto zmena zlepší zážitok z nakupovania v obchode a dá spolupracovníkom šancu poskytovať lepšie zacielené a efektívnejšie služby.

Okrem Walmartu sa rovnako tozhodol aj reťazec Target. Obmedzenie tu bude spočívať v tom, že pokladne budú môcť použiť iba nakupujúci, ktorí si kúpia nanajvýš desať položiek.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *