Sakrálna stavba v Považskom Inovci je datovaná do obdobia okolo roku 830.
Sakrálna stavba v Považskom Inovci sa nachádza na svahu vrchu Marhát. Na vrchole Marhátu stojí 17 metrov vysoká rozhľadňa. Považský Inovec je bohatý aj na minerálne a termálne pramene.
Rímskokatolícka kaplnka na skalnatom výbežku bola postavená okolo roku 830.
Rímskokatolícka kaplnka na skalnatom výbežku na južnom svahu Marhátu v Považskom Inovci asi 4 km severne od obce Nitrianska Blatnica obsahujúca po viacnásobných prestavbách pravdepodobne najstaršiu stojacu sakrálnu stavbu nielen na území Slovenska. Datovanie stavby pôvodnej rotundy rádiouhlíkovým laboratóriom Katedry jadrovej fyziky a biofyziky FMFI Univerzity Komenského v Bratislave do pred Cyrilo-metodského obdobia, pravdepodobne na obdobie rokov 830 ± 30 n. l. potvrdilo medzinárodné konzorcium šiestich rádiouhlíkových laboratórií z USA, Švajčiarska, Rakúska, Česka a Maďarska analýzou 20 vzoriek (drevo, uhlíky, murovacia malta a omietková malta). Tieto zistenia súčasne znamenajú, že kresťanstvo v Nitrianskom kniežatstve bolo rozšírené už počas panovania kniežaťa Pribinu.
Osídlenie v okolí rotundy zaniká v 13. storočí.
Lokalita okolo rotundy bola osídlená až do 13. storočia, kedy sa vyčerpali miestne zásoby železnej rudy, s ktorou obyvatelia obchodovali. V rámci barokovej prestavby v 18. storočí k rotunde pristavali pustovňu. V nej žijúci predposledný pustovník – Ján Viktorín Zimány, je pochovaný na cintoríne v neďalekom Lipovníku. Z Pustovníckej školy z druhej polovice 18. storočia, ktorá stála oproti rotunde, vzišli mimoriadne osobnosti (napr. arcibiskup Ján Scitovský – kardinál a prímas uhorský). Pri rotunde sa nachádza replika zrubového jednopriestorového obydlia z 9. – 10. storočia a súsošie Golgoty z 18./19. storočia. Rotunda, zvaná aj jednoducho ako Jurko, alebo Ďurko je národnou kultúrnou pamiatkou a miestom príležitostných bohoslužieb.
Na vrchole Marhátu stojí 17 m vysoká rozhľadňa.
Marhát (748 m) je výrazný horský masív, dominanta južnej časti Považského Inovca severne od Nitrianskej Blatnice. Na vrchole stávala drevená triangulačná veža. V roku 1947 tu občania z Nitrianskej Blatnice postavili 10 m vysoký oceľový Kríž vďaky s nápisom „Bože, ochraňuj turistov“. V roku 2008 bola na vrchole vybudovaná 17 m vysoká drevená rozhľadňa, na ktorú vedú rebríky so 61 schodmi. Sprostredkúva kruhový výhľad na Malé Karpaty, Biele Karpaty, Strážovské vrchy, Vtáčnik, Tribeč, ale aj vežiaky Bratislavy či Malofatranský Kľak i Veľký Inovec. Vrchol je dostupný turistickými značenými chodníkmi. Najvýhodnejšia turistická trasa k Rotunde sv. Juraja a rozhľadni je z obce Nitrianska Blatnica.