Rozhľadňa nad Novou Baňou
|

Rozhľadňa nad Novou Baňou je jedinečné vyhliadkové miesto.

Rozhľadňa Háj sa nachádza na rovnomennom kopci, ktorý je jedným z najkrajších vyhliadkových miest v okolí Novej Bane. Dovedie vás k nej Náučný chodník Zvonička, ktorý začína v Novej Bani, v areáli Zvonička.

Rozhľadňa Háj
Rozhľadňa Háj. Fotoarchív: František Kovár

Rozhľadňa Háj má výšku 21 metrov a tri vyhliadkové poschodia.

Rozhľadňa Háj je jedinečné vyhliadkové miesto nad mestom Nová Baňa. Nachádza sa v lokalite bývalého kameňolomu. Rozhľadňa má celkovú výšku 21 metrov a tri vyhliadkové poschodia, stojí v nadmorskej výške 625 m a je súčasťou náučného chodníka Zvonička. Náučný chodník Zvonička má dĺžku viac ako 6 kilometrov a začína v meste Nová Baňa. Je to nenáročný, obojsmerný, okružný a celoročne prístupný chodník. Z rozhľadne je krásny výhľad takmer na celú Novú Baňu, na Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec a pohorie Vtáčnik. Na vyhliadkovej plošine je umiestnený ďalekohľad s 35-násobným priblížením. Vyhliadka je aj z terasy pod rozhľadňou, doplnená o panoramatickú mapu s názvami vrchov.  V blízkom okolí sa nachádzajú pozostatky kameňolomu, v ktorom sa v minulosti ťažili kamene na výrobu mlynských kameňov. Tieto boli v minulosti vyhľadávané pre svoju kvalitu. Z tejto činnosti je v blízkosti rozhľadne malá ukážka náradia.

Pohľad z rozhľadne
Pohľad z rozhľadne. Fotoarchív: František Kovár

Ryolit sa nahrubo opracoval priamo na mieste ťažby.

Háj (712 m) je horský masív v najjužnejšej časti Vtáčnika nad Novou Baňou vklinený medzi Novobanskú kotlinu a dolinu Hrona. Ide o mohutnú ryolitovú extrúziu. Ryolit je tu pomerne čerstvý, nepostihnutý intenzívnymi hydrotermálnymi premenami. Ťažil sa tu vo viacerých lomoch a priamo na mieste ťažby sa aj nahrubo opracovával. Okolo roku 1850 vznikla Prvá novobanská spoločnosť na výrobu mlynských kameňov, ktorá zanikla po prvej svetovej vojne. Ryolitový vulkanizmus tu bol priamou príčinou vzniku sústavy žíl rúd drahých kovov (zlato, striebro) v rámci susediacich andezitových telies a v dôsledku ich stredovekej ťažby aj mesta Nová Baňa. Vo svahoch sa nachádza mnoho povrchových banských a ťažobných foriem reliéfu, napr. haldy, pingy, ústia šachiet, šachtíc a štôlní, lomy.

Pod rozhľadňou
Pod rozhľadňou. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *