Roklina v Slovenskom raji bola desiatky rokov uzavretá, od roku 2016 je tam ferrata.
Roklina Kyseľ bola objavená koncom 19. storočia a prvý krát súvisle prejdená začiatkom 20. storočia. Od svojich počiatkov to bola najkrajšia a najnavštevovanejšia roklina v Slovenskom raji.
Pohromou pre roklinu Kyseľ bol rok 1976.
Roklina sa tešila dlhé roky značnej popularite, pre svoj prírodný charakter a tvar rokliny. Toto sa však skončilo v roku 1976, kedy roklinu v noci zo 16. na 17. júla 1976 postihol rozsiahly požiar, kedy zhorelo vyše 30 ha lesa v rokline a jej okolí. Oheň pravdepodobne vznikol od neuhaseného ohniska neznámych turistov, ktorí v ústí Kyseľa v noci zo 16. na 17. júla 1976 stanovali. Požiar sa v priebehu noci rozšíril do celej tiesňavy, k čomu prispelo v tom čase extrémne horúce a suché počasie. Hasenie požiaru značne komplikoval náročný terén. Po uhasení požiaru sa roklina na dlhých 40 rokov uzatvorila pre návštevníkov.
Po 40 rokoch bola roklina Kyseľ opäť sprístupnená.
Úvahy o znovu sprístupnení rokliny sa objavovali už od jeho uzatvorenia. O všetkom však rozhodla sama príroda, tým ako a za aký čas sa vysporiadala s požiarom. Nánosy sutín a pňov stromov, ktoré sa do rokliny zosunuli po požiari z okolitých svahov úplne zmenili jej tvár. Vytvoril sa nový charakter rokliny a rôzne nové scenérie. V roku 2015 vznikol projekt znovu sprístupnenia rokliny. Nebolo to už v takom rozsahu, ako bola pôvodne prístupná. V záujme ochrany prírody bol kladený dôraz na menšiu návštevnosť rokliny a sprístupnenie len počas niekoľkých mesiacov. Takto vznikol projekt Via ferrata Kyseľ, ktorý spĺňal kritéria ochrany prírody v tomto ťažko postihnutom kúte Slovenského raja. Ferrata je každoročne otvorená len od 15. júna do 31. októbra. Väčšina trasy od ústia Bieleho Potoka po mostík nad Obrovským vodopádom vedie po istiacom fixnom lane a cez železné stúpačky v náročnom teréne. Je to najprísnejšie chránené územie národného parku.
Via Ferrata Kyseľ ma obťažnosť C – ťažká.
Najlepší prístup do rokliny Kyseľ je z Čingova, druhý vhodný prístup je z Podlesku. Roklina sa nachádza priamo pod Kláštoriskom, je dlhá 1,4 km s časom prechodu približne 2 hod., prevýšenie je 200 m. Vedie ňou zelená turistická značka a je priechodná len v jednom smere, proti prúdu potoka. Na túru cez roklinu Kyseľ si treba vyhradiť minimálne okolo 6 hod. a treba myslieť na to že Ferrata ma obťažnosť C – ťažká a neodporúča sa deťom do šesť rokov. Počas prechodu roklinou vás čaká okrem množstva rebríkov a stúpačiek, aj niekoľko vodopádov. Postupne sú to Barikádový vodopád, Kaplnkový vodopád a vodopád v Temnici. Temnica je zároveň najužšie miesto celej rokliny. Najlepšie príde na záver, ako odmena za prechod roklinou. Záver rokliny tvorí jej najväčší a pomerne masívny vodopád, podľa čoho dostal aj pomenovanie Obrovský vodopád. Nad vodopádom sa nachádza most, z ktorého je pekný pohľad na celu roklinu.
Ak nemáte vlastnú výstroj, tak si ju môžete zapožičať.
Po prejdení rokliny na vás čaká ešte jedna novinka. Ak budete pokračovať od nového smerovníka – V Kyseli, smerom nahor, tak sa dostanete k novo prístupnému Karolínyho vodopádu. Vstup do rokliny Kyseľ je možný len s ferratovým výstrojom. Ak nemáte vlastnú výstroj, tak si ju môžete zapožičať v Čingove alebo v Podlesku.