Netradičné jazerá
|

Relax pri netradičných vodných plochách. TOP 5 netradičných prírodných jazier, ktoré sa oplatí navštíviť.

Na Slovensku je mnoho rôznych vodných plôch, ktoré majú aj rôzny pôvod vzniku. Relax pri netradičných vodných plochách si môžete vyskúšať pri piatich takýchto jazerách, ktoré som dnes vybral.

Miesto pre relax
Miesto pre relax. Fotoarchív: František Kovár

Netradičná prírodná zaujímavosť sa nachádza v kúpeľnej obci Vyšné Ružbachy.

Netradičná prírodná zaujímavosť sa nachádza v kúpeľnej obci Vyšné Ružbachy, známa je pod názvom Ružbašský Kráter. Travertínové jazero sa nachádza v stredozápadnej časti obce, jeho tvar pripomína väčší kráter, ktorý má takmer kruhový tvar s priemerom približne 20 metrov. Hĺbka jazera je približne 3 metre. Je lemované obrubou, ktorá ma výšku 1 až 2 metre. Celková plocha kráteru je takmer 300 m². Tento unikát bol od roku 1967 zaradený medzi chránené prírodné útvary Slovenska. Tento údaj uvádza väčšina zdrojov, ktoré píšu o Ružbašskom Kráteri, ale takmer nikde sa neuvádza, že tento status stratilo v roku 1997. V tom čase prišlo k zmene rozlohy národného parku a aj ochranného pásma a Kráter sa ocitol mimo národného parku…

Termálny kúpeľ
Termálny kúpeľ. Fotoarchív: František Kovár

Termálny kúpeľ v jazierku, s teplotou 33°C si môžete dopriať na Liptove.

Termálny prameň Kalameny sa nachádza v Kalamenskej doline, v Chočských vrchoch. K prameňu sa dostanete z obce Kalameny, asi po 1 km, po miestnej ceste. Ku prameňu je možné dostať sa autom, je tu platené parkovisko, poplatok za parkovanie je len symbolický oproti iným turistickým lokalitám. Termálny prameň bol vytvorený umelým vrtom s teplou vodou, ktorá má približne 33°C. Okolo vrtu bolo vybudované umelé jazierko s rozmermi 20×10 metrov, kúpanie v termálnom jazierku je bezplatné. Lokalitu obec Kalameny v roku 2021 revitalizovala. Bolo vyčistené a obnovené celé prostredie areálu. Jazierko bolo obložené kameňom, obnovili sa chodníky, pribudli lavičky.

Bublinky na hladine jazera
Bublinky na hladine jazera. Fotoarchív: František Kovár

Zlá voda je paradoxne dobrá liečivá minerálna voda.

Zlá voda je paradoxne dobrá voda, je to prameň minerálnej vody, ktorá pôsobí blahodarne a liečivo na kĺby a kožné choroby. Je jedinečný travertínový útvar s kráterovým prameňom minerálnej vody, s kruhovým jazierkom na vrchole, ktorý sa nachádza pri obci Stankovany. Minerálna voda v kráteri nie je najteplejšia, jej teplota sa pohybuje od 14 do 20, s pomerne vysokým obsahom CO2, čo spôsobuje viditeľné bublinkovanie na hladine jazera. Obsah CO2 vo vode pri kúpaní spôsobuje na pokožke jemné mravčenie, čím sa vytvára efekt perličkového kúpeľa. Voda v kráteri neustále vyviera a voľne odteká z jazera, je tak stále čistá a čerstvá. V roku 2023 bolo jazero po rokoch obnovené…

Krásne scenérie jazera
Krásne scenérie jazera. Fotoarchív: František Kovár

Jazero pripomína svojou scenériou známe Plitvické jazerá v Chorvátsku.

Tyrkysové jazero vzniklo v bývalom travertínovom lome, ktorý zaplavila priezračná spodná voda. Beňatinské jazero je unikátna prírodná pamiatka nachádzajúca sa pri obci Beňatina, na východe Slovenska neďaleko ukrajinskej hranice. Je to najvýchodnejšie položená travertínová lokalita na Slovensku. Po tom, čo pred niekoľkými rokmi ukončili v lome ťažbu, zaliala ho spodná voda a vytvorila tak unikátne miesto obkolesené strmými travertínovými stenami. Tyrkysové jazero má hĺbku približne 7-8 metrov. Voda v jazere je pomerne studená, ale nádherne tyrkysovo čistá. Beňatinský travertín je prírodná pamiatka a chránené územie v chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, vyhlásené bolo v roku 1989 na rozlohe 0,24 ha…

Poklad na Striebornom jazere
Poklad na Striebornom jazere. Fotoarchív: František Kovár

Jazero pri Kraľovanoch sa vyznačuje priezračnou, tyrkysovo sfarbenou vodou.

Zatopený kameňolom Kraľovany známy aj ako Šútovské jazero sa nachádza tesne vedľa hlavnej cesty medzi Ružomberkom a Kraľovanmi. Jazero s priezračnou tyrkysovou vodou a okolitými terasovitými svahmi pripomína scenériu z filmu Poklad na Striebornom jazere. Hĺbka tohto tyrkysovo sfarbeného jazera dosahuje až 15 metrov. Zatopený kameňolom je už roky vyhľadávaným rekreačným miestom, kúpanie v ňom však nie je oficiálne povolené, je len na vlastnú zodpovednosť. Teplota vody je pre jeho severnú polohu mierne chladnejšia, možno pre otužilejších ľudí, ale v horúcom lete určite osvieži každého. Pri jazere sú dve väčšie pláže a niekoľko menších, hlavne na bývalých ťažobných terasách, kde si môžete vytvoriť súkromnejšiu atmosféru…

Vyskúšajte si počas nadchádzajúceho leta relax pri netradičných vodných plochách na Slovensku.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *