Rarita kúpeľného mestečka. Rímske kúpele, ktoré pravdepodobne nevyhĺbili Rimania.
Kamenné travertínové vane sú raritou z dôvodu, že si ich mnohí spájajú s Rímskou ríšou a pobytom rímskych vojakov na tomto území. Celkovo tu nájdete 32 týchto vaní. S najväčšou pravdepodobnosťou ich však nevytvorili Rimania, ale miestni obyvatelia na prelome 19. a 20. storočia.
Jamy majú podobu vaní rôznych rozmerov.
Dudince sú kúpeľným mestečkom, ktoré ľudia vyhľadávajú pre liečivú vodu, wellness a oddych. V okolí kúpeľov sa nachádzajú aj rôzne zaujímavosti, medzi ktoré je možné zaradiť jamy vyhĺbené v travertíne. Jamy majú podobu vaní rôznych rozmerov, ktoré ľudia využívali na zachytávanie prameňov tunajšej minerálnej vody, aby tak čo najviac využili ich liečivu silu pri kúpaní sa. V blízkosti travertínových kôp, kde sa rímske kúpele nachádzajú, ešte v minulom storočí vyvierali minerálne pramene, ktoré vyhĺbené vane napĺňali. Po tom, čo sa povrchové vody začali sústreďovať do kúpeľného zdroja, všetky zanikli. Aj preto tieto provizórne kúpele stratili svoje opodstatnenie a dodnes slúžia už len ako nevšedná zaujímavosť.
S Rimanmi Dudince spája legenda o víle Dudinke.
S Rímskymi kúpeľmi je spojená aj miesta legenda. Povesť o víle Dudinke hovorí o rímskom vojvodcovi Aquilliovi, ktorý sa dostal na území dnešných Dudiniec do potýčky s miestnymi Germánmi. Rimania Germánov zajali a odviedli do svojho tábora. Na druhý deň sa však záhadne stratil syn vojvodcu Decimus. Rimania mladíka hľadali, ale bezvýsledne. Chlapca napokon našli na mieste, kde vyvierali zo zeme teplé pramene. Nad bezduchým telom chlapca sa skláňala víla, ktorá sa prihovorila Aquilliovi. Vojvodcovi sľúbila, že prinavráti život chlapcovi, pokiaľ prepustí zajatcov. Víla pokropila Decima vodou a ten náhle ožil. Rímsky veliteľ svoj sľub dodržal a zajatcov prepustil. Víla Dudinka sa stala symbolom mesta Dudince a aj samotných kúpeľov v Dudinciach.
Náučný chodník Dudinské travertíny.
Rímske kúpele sú dnes turistickou atrakciou a obdivovanou pamiatkou. Nachádzajú sa na Náučnom chodníku Dudinské travertíny, ktorý ponúka možnosť spoznať Dudinské travertíny ako chránený prírodný útvar. Dudinské travertíny boli vyhlásené za chránený prírodný výtvor v roku 1964, na rozlohe 0,564 ha a s ochranným pásmom cca 25 ha. Tvorilo ho 6 samostatných výtvorov: Rímsky prameň (v minulosti aj pod názvom Travertínové pole – Rímske kúpele), Očný prameň, Hostečný prameň, Tatársky prameň, Kúpeľná kopa a recentná Travertínová terasa (pôvodne Terasovité travertíny na brehu Štiavnice). V roku 1996 Ministerstvo životného prostredia SR, podľa nového zákona o ochrane prírody a krajiny, upravilo kategóriu na prírodnú pamiatku. Novelizovaná bola v roku 1999, rozhodnutím Krajského úradu v Banskej Bystrici, so spresnenou výmerou chránených častí na 13 280 m2 pre vedecké, náučno-osvetové ciele a ako významný krajinno-estetický prvok.