Putovanie po stopách Roberta Louisa Stevensona vo Francúzsku – 1. časť.
INovinky vám exkluzívne prinášajú denné cestovateľské zápisky Romana Neradného, z putovania po Stevensonovej ceste, ktorú aktuálne absolvuje od 14.5.2023 do 28.5.2023.
Po stopách R. L. Stevensona vo Francúzsku sa vydal Roman Neradný, ktorého najlepšie vystihujú tri slová a to kouč, pútnik a dobrodruh. Je známy tým, že sa často vydáva na rôzne pútnické cesty v Európe. Najčastejšie je ho možné stretnúť pri putovaní do Santiaga de Compostela. Na Slovensku je predsedom Občianskeho združenia Terra Montanae, ktoré zastrešuje projekt Barborská cesta. Túto cestu tak isto možno zaradiť medzi pútnicko – poznávacie cesty. Na trase dlhej takmer 190 km môžete spoznať históriu baníctva na strednom Slovensku. Trasa prechádza cez tri, v minulosti dôležité, banské mestá a to Banskú Bystricu, Kremnicu a Banskú Štiavnicu.
1. deň – Zo Slovenska do Francúzska
Je to už pár rokov, čo som prvýkrát počul o ceste R. L. Stevensona a jeho knižke – Putovanie s oslicou do hôr. V nej opisuje svoju dvanásťdňovú cestu južnými Cèvennami na prelome septembra a októbra r. 1878. Na túto pešiu púť sa vydáva s oslicou Modestinou. Zaujímavo s typickým škótskym zmyslom pre humor opisuje stretnutie s obyvateľmi odľahlých miest tohto kraja, podmanivú krásu prírody. Možno vymyslel aj prvý spacák. Medzi batožinou mal vtedy aj štvorcový spací vak, vyrobený zo zelenej nepremokavej handry a zo srsti oviec vo vnútri. Vtedy ešte neznámy, začínajúci škótsky spisovateľ touto knihou položil základy cestopisnej literatúry.
A práve táto kniha vzbudila moju zvedavosť a túžbu prečítať si ju. No získať ju, nebolo jednoduché. Trochu som sa potrápil, kým som ju objavil v jednom pražskom antikvariáte. Stal som sa hrdým majiteľom prvého českého vydania z roku 1948, s vyrazeným poradovým číslom 111. Hneď ako som si ju prečítal, mi bolo jasné, že túto cestu musím absolvovať aj ja. A tak po rokoch plánovania a vlaňajšej skrátenej ochutnávke, som vyrazil zo Slovenska, aby som ju v najbližších 15 dňoch spoznal celú. Verím, že vás moje putovanie zaujme a možno aj inšpiruje k jej návšteve.
2. deň – Sme na začiatku putovania, v meste Le Puy-en-Velay
Naše putovanie začíname v malebnom meste Le Puy-en-Velay, ktoré je postavené na strmých sopečných svahoch. Toto mesto je obývané už od od prehistorických čias. V rannom stredoveku ho preslávila séria zázrakov a preto sa stalo jedným z najvýznamnejší Mariánskych miest Európy.
Jeho úžasná katedrála stojí na vrchole kopca, ktorého dosiahnutie, je symbolom znovuzrodenia. Postavili ju na základoch svätyne z roku 480 a je zasvätená Panne Márii. Ľudia sa tu zhromažďujú, aby zmiernili svoje utrpenie a našli nádej tým, že sa modlia k čiernej soche Madony. Katedrála je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
Nad katedrálou sa týči obrovská socha Notre Damede France, ktorá bola inaugurovaná v roku 1860 pred davom 120 000 ľudí. Jej rozmery sú ohromujúce: výška 22,5 m a hmotnosť 835 ton.
Oproti nim, vysoko na osamelej skalnatej ihle, stojí kaplnka St. Michel d`Aiguilhe, vysvätená v roku 961. Aby ste ju mohli navštíviť a pokochali sa výhľadom na mesto, musíte prekonať 268 schodov.
Keď Mauri obsadili Jeruzalem a nedalo sa putovať k božiemu hrobu, vydal sa v roku 951 z Le Puy-en-Velay arcibiskup Godescalc do Santiaga de Compostela. Ako prvý francúzsky pútnik zmapoval cestu. Mnohí veriaci aj neveriaci tu dodnes začínajú svoju púť smerujúcu do Compostely.
Mesto Le Puy-en-Velay je tiež známe svojou tradičnou čipkou a slávnou zelenou šošovicou lentille verte du Puy, ktorá sa tu pestuje. Navštívil ho aj R. L. Stevenson pred tým, ako sa vydal z Le Monastier-sur-Gazeille, ktoré je našim dnešným cieľom. Na svoju cestu sa Stevenson vydal, s oslicou Modestinou, centrálnym masívom Francúzska cez pohorie Cèvennes.
3. deň – Z mestečka Le Monastier-sur-Gazeille vyrazil na svoju cestu v roku 1878 aj R. L. Stevenson.
Le Monastier-sur-Gazeille bolo mestečko, z ktorého 22. septembra 1878 vyrazil na svoju cestu R. L. Stevenson. Toto miesto neopísal práve lichotivo. Medzi miestnymi obyvateľmi boli royalisti, republikáni, katolíci aj protestanti, ktorí sa svorne hádali o svojom presvedčení nad pohárikom a zásadne nesúhlasili s názorom toho druhého.
Spojiť ich dokázalo len mudrovanie nad výbavou, postrojom a spacím vakom, ktoré si tu dal R. L. Stevenson vyrobiť pre svoju cestu. Jeho výbava obsahovala aj kožený plášť, náhradné oblečenie z menčestru, celtu na stavbu prístrešku, panvicu, lampáš na sviečky, vak na vodu, fľašu na mlieko, víno, fľašu pálenky, bravčové stehno, biely a čierny chlieb a revolver.
Bolo jasné, že takúto výbavu pútnik neodnesie a tak si R. L. Stevenson kúpil oslicu Modestinu. Prvé trampoty s ňou začali už pri nakladaní nákladu a nemal to byť ich koniec. Modestine sa veľmi šliapať nechcelo a tak sa musel uchýliť aj k drsnejším metódam jej popoháňania pomocou prútu, ktoré mu miestni odporučili. Jeho prvý deň, však bol celkovo trápenie.
Podobné počasie, aké opisuje aj R. L. Stevenson bolo dnes aj na našej ceste. Veľmi nám neprialo. Celý deň jemne mrholilo a poobede sa pridal aj studený vietor. Teplota vzduchu bola len čosi okolo 6 až 10 stupňov. Chodníky vedúce do strmých kopcov boli rozbahnené a živo som si vedel predstaviť, aké to muselo byť bojovať tu s tvrdohlavou oslicou.
Našou cieľovou stanicou pre dnešný deň je dedinka Le Bouchet-Saint-Nicolas. Bude to znieť neuveriteľne, ale nepodarilo sa nám zohnať ubytovanie. Stevensonova cesta je doslova prepchaná pútnikmi. Môžu za to voľné dni, ktoré tu vo Francúzsku majú. Našou záchrankyňou sa stala Emili, ktorá bola pred dvomi rokmi prezidentkou asociácie R. L. Stevensona, ktorá sa o túto cestu stará. Prichýlila nás u nej doma a porozprávala nám o fungovaní tohto skvelého projektu.
Pokračovanie zápiskov z ďalších dní putovania nabudúce…