Prvé bane v srdci Slovenska
|

Prvé bane v srdci Slovenska boli otvorené pravdepodobne už v roku 1006.

Prvé bane v srdci Slovenska v lokalitách Staré Hory a Špania Dolina majú starú históriu. Nepotvrdené údaje hovoria o ťažbe už po roku 1006. Ťažilo sa tu sprvu hlavne striebro, neskôr aj meď.

Staré Hory.
Staré Hory. Zdroj: OZ KAMENICA

Staré Hory boli známe hlavne ťažbou striebra.

Podľa rôznych prameňov tu už za prvého uhorského kráľa Štefana údajne existovali bane. Banskobystrický kráľovský komorný dozorca Ján Marczanyi v kronike z r.1773 aj A. Ch. Zipser uvádzajú, že ťažba bohatých rudných ložísk začala v okolí Starých Hôr v roku 1006, na ložisku Haliar. Prvá písomná zmienka o obci Staré Hory je už z 13. storočia. Staré Hory sú známe hlavne ťažbou striebra. Najviac striebra dávali starohorské bane v rokoch 1510-1513. Avšak v roku 1543 boli už tieto zdroje vyčerpané. Medzitým sa zvýšil dopyt po medi, hlavne na vojenské účely. Z Haliara sa ťažba presunula na juh do oblasti Španej Doliny…

Špania Dolina.
Špania Dolina. Zdroj: OZ KAMENICA

Náleziská rudy v Španej Doline obsahovali meď a striebro.

Špania Dolina pre svoje náleziská medenej rudy, obsahujúcej aj striebro, bola v minulosti preslávená po celej Európe. Podľa archeológov sa ruda dobývala už v eneolite. Vrcholné obdobie ťažby predstavovalo fungovanie Turzovsko-fuggerovskej spoločnosti. Špania Dolina spolu s ďalšími baníckymi osadami – Staré Hory, Richtárová, Piesky, Moštenica a Tajov, sa rozvíjali najmä v súvislosti s usadením sa banských podnikateľov v meste Banská Bystrica. Majitelia baní, tzv. waldbürgeri, ktorých domy boli postavené na hlavnom banskobystrickom námestí, ťažili aj v oblasti Španej Doliny. Pre svoje náleziská medenej rudy obsahujúcej aj striebro bola kedysi preslávená po celej Európe. Prvé bane v lokalite boli otvorené pravdepodobne už roku 1006. Tento údaj nie je zatiaľ historicky overiteľný. Archeologické nálezy potvrdzujú dobývanie rudy už v eneolite…

Zastavenie v prekope.
Zastavenie v prekope. Zdroj: Barborská cesta

Banský prekop spája Španiu Dolinu s bývalou baníckou osadou Piesky.

Banský prekop je ojedinelá technická pamiatka na Slovensku. Spája Španiu Dolinu s bývalou baníckou osadou Piesky. Prekop je verejnosti prístupný od roku 2022. Banský prekop medzi Španiou Dolinou a osadou Piesky bol vybudovaný v rokoch 1956 – 1961 podnikom Rudné Bane Banská Bystrica. Slúžil k doprave haldového materiálu z lokality Piesky na spracovanie do úpravne Rudných baní v Španej Doline. Bol vyrazený preto, že v lokalite Piesky sa nachádzali 2 až 3 milióny ton odvalov. Pri ich geologickom prieskume sa zistilo, že je tam ešte využiteľný obsah medi. Dĺžka banského prekopu je 1,6 kilometra. Po ukončení banskej činnosti v 90. rokoch 20. storočia tunel zostal opustený, využívali ho zväčša len miestni obyvatelia, ktorí si tadiaľto skracovali cestu. Postupne banské dielo začalo chátrať, až prišlo k jeho úplnému uzavretiu…

Kaplnka v zaniknutej osade Piesky.
Kaplnka v zaniknutej osade Piesky. Zdroj: František Kovár

Turistický prechod zo Španej Doliny cez bývalú osadu Piesky do Starých Hôr.

Turisti sa po oboznámení s históriou a zaujímavosťami Španej Doliny vybrali po turistickom chodníku smerom na Staré Hory. Hneď na začiatku sme využili nedávno otvorenú turistickú atrakciu banský prekop. Bývalý banský prekop bol vybudovaný v rokoch 1956 – 1961. Prekop slúžil k doprave haldového materiálu z lokality Piesky na spracovanie do úpravne rudy v Španej Doline. Zaujímavosťou prechodu cez prekop je zastavenie asi v polovici tunela, pri baníckom stole. Po asi 40 minútovej ceste tunelom vyjdete pri zaniknutej osade Piesky. Z osady za zachovala už len kaplnka a pozostatky starého cintorína. Predstavu ako osada v minulosti vyzerala si môžete pozrieť pri informačnej tabuli so starými fotografiami. Cestou s osady Piesky sa turistický chodník napája na náučný chodník Staré Hory – cesta medi, pri jeho najvzdialenejšom zastavení Štôlňa na ťažbu barytu. Chodník prechádza aj popri známom pútnickom mieste v Starých Horách – Studnička…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *