Príchod jari v Európe zabíjal. Aktuálne počasie prepisuje rekordy
S príchodom jari sa v Európe objavujú nové extrémne prejavy počasia. Víchrica v Poľsku a Rakúsku si vyžiadala aj ľudské obete.
V Grécku museli pre prach zo severnej Afriky odložiť viaceré lety. Rumunsko zažilo najteplejší marec za takmer osem desaťročí. Informuje o tom portál Správy RTVS.
Počasie pripravilo ľudí o život
Silný vietor v strednej Európe mal tragické následky. Na poľskej strane Tatier namerali rýchlosť vetra až 140 kilometrov za hodinu (km/h), čo podľa Bojfortovej stupnice sily vetra zodpovedá orkánu s ničivými následkami.
Pri meste Zakopané prišla o život 23-ročná žena, keď vietor zhodil na jej auto strom. Záchranári sa ju z vozidla pokúšali vytiahnuť, no nepodarilo sa im to včas.
Podľa člena Hasičského zboru v Zakopanom Rafala Banku boli opatrenia prijaté rýchlo a efektívne. Na získanie prístupu k žene uväznenej v aute použili hydraulické náradie. Privolaný tím sa ju snažil resuscitovať, no napriek úsiliu sa im nepodarilo ženu zachrániť.
V Rakúsku zahynul starší pár, keď na ich auto tiež spadol vyvrátený strom. Silný vietor spôsobil poškodenie elektrického vedenia, zablokoval viaceré cestné a železničné trasy, strhol strechy z množstva domov a zanechal tisíce domácností bez elektrickej energie.
Extrémna situácia
Juhovýchodnú Európu sužoval prach pochádzajúci zo severnej Afriky, ktorý zasiahol rozsiahle oblasti Grécka a Rumunska. Obyvatelia gréckeho mesta Solún boli nútení zostať vo svojich domovoch alebo nosiť rúška. Z dôvodu nízkej viditeľnosti bolo odložených viacero letov.
Environmentalista Miloš Fodor vysvetlil, že s postupným otepľovaním planéty a rozširovaním púští je možné očakávať častejší výskyt tohto fenoménu.
Martin Kremler, vedúci odboru monitorovania kvality ovzdušia SHMÚ poznamenal, že podľa jeho spomienok ide skutočne o extrémnu situáciu a epizódu saharského prachu, a to tak z hľadiska dĺžky trvania, ako aj nameraných koncentrácií.
V Rumunsku sú saharským prachom najviac zasiahnuté mestá Kluž a Brašov. Namerané hodnoty znečistenia ovzdušia prekročili prijateľné limity stanovené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Lekári odporúčajú nevychádzať z domu bez použitia respirátora.
Na ostrove Cyprus počasie preskočilo jar a prešlo rovno do letného obdobia. Teploty vystúpili až na 34 stupňov Celzia, čo prinútilo tisíce miestnych obyvateľov začať plážovú sezónu skôr. Vďaka priaznivému smeru vetra sa však saharský piesok ostrovu takmer úplne vyhol.