Pozor, tieto lieky by ste nemali kombinovať s istými potravinami a nápojmi

Pozor, tieto lieky by ste nemali kombinovať s istými potravinami a nápojmi. Následky môžu byť fatálne

Niektoré potraviny a nápoje by sa nemali konzumovať spolu s liekmi. Mnohé z nich z nich totiž môžu zvýšiť účinnosť liekov, zatiaľ čo iné môžu ich účinok znížiť.

Portál iDNES.CZ odporúča vždy si najprv prečítať príbalový leták k liekom. Dôležité je aj to, či máte liek užívať pred jedlom, nalačno alebo po jedle.

Napríklad nie je vhodné zapíjať lieky na liečbu štítnej žľazy čiernym čajom. V takom prípade sa liek stane nevstrebateľnou látkou, ktorá sa z tela vylúči.

Podobný účinok má mlieko na niektoré antibiotiká. Rovnako sa neodporúča konzumovať chia semienka alebo doplnok psyllium počas užívania liekov, pretože aj tieto látky môžu znížiť účinnosť liekov, čím sa stráca ich efekt. Kurkuma a bylina pestrec mariánsky majú podobný vplyv na účinnosť liekov

Niektoré kombinácie sú smrteľné

Naopak, grapefruit má zosilňujúci efekt na účinok liekov. Podobný vplyv má aj kombinácia diuretík s petržlenom. Odborníci tiež varujú pacientov užívajúcich warfarin na riedenie krvi, aby súčasne neužívali doplnok ginkgo biloba na zlepšenie pamäti, pretože to môže zvýšiť účinnosť warfarinu a zvýšiť riziko závažného krvácania.

Lieky rozhodne nezapíjajte jablkovou šťavou, pretože jablká môžu predĺžiť prítomnosť lieku v tele a zosilniť jeho účinok. Vyhnite sa tiež kombinácii liekov na cholesterol a srdcovú arytmiu s granátovým jablkom alebo zázvorom.

Kombinovanie liekov s alkoholom je úplne nevhodné a môže mať fatálne následky. Platí to najmä pre lieky na spánok, proti bolesti, na epilepsiu, svalové relaxanciá, antibiotiká a psychofarmaká.

Všeobecne sa odporúča lieky zapíjať čistou vodou, nie džúsmi, kávou alebo čajom. Existujú však výnimky.

Pri prípravkoch na doplnenie železa je vhodné zapíjať ich kyslým džúsom, avšak nie grepfruitovým. Na zapitie vitamínu D sa ideálne používa mlieko.

Pozor aj na lieky a slnko

Lieky a slnko často neprinášajú dobrú kombináciu. Potenciálne rizikoví sú ľudia so srdcovými ochoreniami a tí, ktorí užívajú antibiotiká. Tento efekt sa týka aj protizápalových gélov a mastí obsahujúcich diklofenak alebo ketoprofén, retinoidov na akné, voľnopredajných prípravkov s obsahom ľubovníka bodkovaného, niektorých antidepresív a antiepileptík. Uvádza to portál e-časenka.sk.

Mnohé lieky môžu spôsobiť nežiaduce reakcie v kombinácii so slnkom. Tieto reakcie sa najčastejšie prejavujú na koži svrbením, tvorbou pľuzgierov, opuchmi alebo popáleninami. Táto podráždenosť pokožky sa zvyčajne objaví krátko po užití lieku a vystavení sa slnečným lúčom.

Ide o prirodzenú reakciu organizmu, ktorý reaguje na slnečné žiarenie produkciou protilátok. Tento jav nazývame fotosenzitívna reakcia spojená s užívaním liekov, ktoré sa nesnášajú s priamym slnkom a UV žiarením.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *