Poznáme dátum zavedenia okamžitých platieb na Slovensku. Nejaký čas si ešte počkáme
8. apríla 2024 nadobudne účinnosť nové nariadenie o okamžitých platbách zverejnené v utorok 19. marca v úradnom vestníku Európskej únie. Informuje o tom portál webnoviny.sk s tým, že do zverejnenia majú poskytovatelia platobných služieb so sídlom v eurozóne deväť mesiacov na prípravu na prijímanie a osemnásť mesiacov na prípravu na odosielanie SEPA okamžitých platieb v eurách.
V bankách v rámci eurozóny bude povinné prijímanie okamžitých platieb v eurách do 9. januára 2025 a ich odosielanie do 9. októbra 2025. V krajinách mimo eurozóny sa to bude vyžadovať o dva roky neskôr.
Do konca roka 2025 sa tak okamžité platby stanú bežnou praxou v slovenskom bankovom sektore.
Európska komisia má za cieľ zrýchliť zavedenie okamžitých platieb v celom SEPA regióne. Poskytovateľov platobných služieb preto teraz čaká implementácia nových legislatívnych požiadaviek.
Stanovené sú aj limity poplatkov
Zároveň sú podľa nariadenia stanovené limity na poplatky, ktoré môžu byť účtované poskytovateľmi platobných služieb pri zasielaní a prijímaní okamžitých úhrad. Tieto poplatky nesmú prekročiť úroveň poplatkov, ktoré daný poskytovateľ účtuje za zasielanie a prijímanie iných typov úhrad.
Na zlepšenie ochrany pred podvodmi a posilnenie dôvery v platby zavádza nariadenie novú službu overenia príjemcu. Tú budú môcť klienti v rámci eurozóny využívať od októbra 2025. Pri zadávaní platby prostredníctvom svojej banky si platiteľ bude môcť overiť zhodu čísla účtu (IBAN) s menom príjemcu.
Na základe poskytnutej spätnej informácie o zhode bude mať klient možnosť rozhodnúť sa o autorizácii platby, čím sa zvýši bezpečnosť a dôvera v platobné transakcie.
Aká je aktuálne situácia na Slovensku?
Na Slovensku boli okamžité platby zavedené od 1. februára 2022. Tieto platby spustili tri hlavné banky – Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka spolu s Raiffeisen bankou, ktoré majú viac ako polovicu trhu platieb na Slovensku a zároveň viac ako polovicu všetkých aktívnych účtov.
Ďalšími členmi bankovej asociácie, ktoré postupne zaviedli okamžité platby, sú Oberbank AG, pobočka zahraničnej banky v SR, a J&T Banka. Oberbank sa primárne zameriava na korporátnych klientov, zatiaľ čo J&T Banka sa špecializuje na podnikateľských klientov.
Okrem toho je možné vykonávať okamžité platby aj prostredníctvom online bankových platforiem, ako sú Revolut alebo N26.
Zvyčajne prevod eur medzi bankami trvá jeden pracovný deň, ak sú zúčastnené rôzne banky. Okamžité platby však umožňujú ľuďom posielať a prijímať peniaze v priebehu niekoľkých sekúnd bez ohľadu na banku, aj počas víkendov a v nočných hodinách.