Povinné očkovanie musia Slováci absolvovať aj v dospelosti. Kedy ste naposledy navštívili lekára?
Aj dospelí Slováci musia počas svojho života absolvovať niekoľko povinných očkovaní, pričom o nich buď ani len netušia, alebo na nich zabúdajú.
Portál Pravda však poukazuje na to, že ľudí na to neupozorňujú ani lekári a ani úrady. Deje sa to aj napriek tomu, že protilátky z očkovania v detstve sa v našich telách už dávno nenachádzajú. Pred chorobami, ako je záškrt a tetanus, teda nie sme chránení.
Práve očkovanie proti týmto dvom ochoreniam je jediným povinným po dovŕšení dospelého veku. Lekára by ste kvôli očkovaniu mali navštíviť po 30. roku života a následne každých 15 rokov.
Seniori a ľudia, ktorí majú oslabenú imunitu, by tak však mali urobiť už po 10 rokoch od poslednej dávky. Dôvodom je fakt, že ich imunita je slabšia, v dôsledku čoho ochrana po vakcinácii mizne rýchlejšie.
Lekára nie je potrebné kvôli vakcinácii navštíviť dvakrát. Existuje totiž kombinovaná vakcína, ktorá má človeka ochrániť aj proti čiernemu kašľu, ktorý sa aktuálne na Slovensku vyskytuje taktiež.
Úrad verejného zdravotníctva na svojom webe uvádza, že preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa vykonáva kombinovanou očkovacou látkou každých 15 rokov.
„Aj v prípade prekročenia odporučeného intervalu sa preočkovanie proti záškrtu a tetanu vykoná vždy len jednou dávkou, pokiaľ je v zdravotnej dokumentácii pacienta dokumentované základné očkovanie tromi dávkami očkovacej látky (z minulosti, najčastejšie v detskom veku),“ dodáva ÚVZ SR.
V prípade, že neexistuje dôveryhodná dokumentácia základného očkovania v minulosti, lekár musí u dospelého vykonať základné očkovanie proti záškrtu a tetanu tromi dávkami
Čierny kašeľ vyčíňa v celej Európe
Počet prípadov čierneho kašľa v Grazi v januári náhle vzrástol zo žiadnych na 20 nakazených denne. Lekári sa domnievajú, že tento nárast je výsledkom medzier v očkovaní, ktoré vznikli počas pandémie COVID-19, informuje portál TA3.
CNN varuje, že čierny kašeľ je pre novorodencov smrteľný. Novorodenec nemá žiadnu inú ochranu okrem protilátok získaných od matky, vysvetlil odborník. Preto sa ľudia vyzývajú k tomu, aby s novorodencom prichádzali do kontaktu len vtedy, keď sú úplne zdraví, aby sa dieťa neinfikovalo.
Čo sa týka Slovenska, situácia tu je zatiaľ dobrá. Lekári zaznamenali len viac ako 80 prípadov tohto nákazlivého ochorenia.
Očkovanie proti čiernemu kašľu je na Slovensku povinné už 60 rokov. Jeho výskyt výrazne klesol, no teraz sa začal opäť objavovať.
„Čierny kašeľ je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie dýchacích ciest. V oblastiach na Slovensku, kde úroveň očkovania nedosahuje 95%, sa v našej krajine nemôže vylúčiť vznik epidémií,“ povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.
Hovorkyňa taktiež odporúča rodičom, aby svoje deti zaočkovali podľa platného očkovacieho kalendára.
Čierny kašeľ sa šíri takmer rovnako ako obyčajné prechladnutie.