Potulky vo Veľkej Fatre. Zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť (1. časť)
Potulky vo Veľkej Fatre vás očaria množstvom prírodných krás. Veľká Fatra leží v severozápadnej časti stredného Slovenska, je rozľahlým slovenským pohorím, rozprestierajúcim sa v regiónoch Liptova, Turca a Pohronia.
Pri výstupe na Šíp môžete obdivovať mnoho skalných útvarov.
Turisticky menej navštevovaný vrch Šíp (1 169 m) je masívny rozložitý skalnatý vrch, vypínajúci sa nad sútokom riek Orava a Váh v pohorí Veľká Fatra v okrese Ružomberok. Nachádza sa v rovnomennej národnej prírodnej rezervácií Šíp v geomorfologickom podcelku Šípska Fatra. Šíp vytvára významnú krajinnú dominantu celého okolia sútoku oboch riek. Masív Šípu má tri vrcholy. Z hlavného vrcholu je takmer kruhový rozhľad. Na nižšom vrchole Zadného šípu s nadmorskou výškou 1 142 m je podľa povesti už od dôb svätého Cyrila a Metoda veľký drevený kríž…
Vrch Hrdoš s Hrdošnou skalou je skalným kráľovstvom.
Šípska Fatra je známa množstvom jedinečných skalných útvarov, mohutnými skalnými blokmi, skalnými bránami, alebo oknami. Je tu možné nájsť množstvom väčších aj menších jaskýň. Jaskyne podľa povesti ukrývajú poklady. Z vrcholov sú nádherné výhľady na Oravu a Liptov. Takouto lokalitou je aj vrch Hrdoš (954 m) s Hrdošnou skalou (902 m). Pod Hrdošnou skalou sa nachádza 120 m dlhá Žaškovská jaskyňa, ktorá je oficiálne neprístupná pre verejnosť…
Mažárna jaskyňa patrí medzi najvyššie položené obývané jaskyne na Slovensku.
Mažárna jaskyňa sa nachádza v katastrálnom území obce Blatnica v okrese Martin v Žilinskom kraji. Široký vchod do jaskyne sa nachádza pod záverečnou skalnou stenou žľabu vo Vápennej doline, v masíve Tlstej. Jedna z najväčších jaskýň vo Veľkej Fatre je puklinovo – rútiva jaskyňa, dlhá 130 m. Osídlenie jaskyne bolo doložené už v rokoch 2600 – 2200 p. n. l., v dobe bronzovej. Jaskyňa patrí medzi najvyššie položené obývané jaskyne na Slovensku. Zo 45 metrov dlhej vstupnej siene jaskyňa pokračuje dvomi smermi. Smerom na juh Granátovou chodbou (pomenovanou podľa nálezov ručných granátov z obdobia SNP). Smerom na severovýchod pokračuje Stĺpovou chodbou, ktorá je zdobená kvapľovými stĺpmi, stalagmitmi a sintrovými misami. Za chodbou je pokračovanie do Jazierkovej siene…
Zlá voda je dobrá liečivá minerálna voda.
Rojkovská travertínová kopa, je jedinečný travertínový útvar s kráterovým prameňom minerálnej vody, s kruhovým jazierkom na vrchole. Kráter má priemer približne 10 m a je známy ako jazero Zlá voda v obci Stankovany, v miestnej časti Rojková. Zlá voda je paradoxne dobrá voda, je to prameň minerálnej vody, ktorá pôsobí blahodarne a liečivo na kĺby a kožné choroby. Minerálna voda v kráteri nie je najteplejšia, jej teplota sa pohybuje od 14 do 20, s pomerne vysokým obsahom CO2, čo spôsobuje viditeľné bublinkovanie na hladine jazera. Obsah CO2 vo vode pri kúpaní spôsobuje na pokožke jemné mravčenie, čím sa vytvára efekt perličkového kúpeľa…