Potulky v pohorí Tribeč. Zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.
Potulky v pohorí Tribeč. Tribeč sa rozprestiera medzi mestami Nitra, Topoľčany, Partizánske a Zlaté Moravce. Nepatrí medzi rozsiahle pohoria, jeho najvyšší vrchol Veľký Tribeč meria 829 m, dĺžka jeho hrebeňa je približne 35 kilometrov.
Na zalesnenom vrchole sa nachádzajú zvyšky opevneného sídla.
Vrch Žibrica (617 m) patrí do pohoria Tribeč, je charakteristický svojím pyramídovým tvarom, ktorého vápencový vrchol je zalesnený a výhľady sú veľmi obmedzené. Pekné výhľady do okolia sa vám naskytnú tesne pod vrcholom, kde sú otvorenejšie priestranstvá. Cez vrchol Žibrica prechádza červená Ponitrianska magistrála. Najkratšia a najrýchlejšia trasa vedie z obce Podhorany (modrá a červená značka). Ďalšia možnosť je začať z obce Štitáre (modrá a červená značka), alebo z obce Žirany (zelená a červená značka). Na Žibricu je možné dostať sa aj z Nitry, po trase Náučného chodníka Zoborské vrchy…
Nad obcou Zlatno stál v minulosti Čierny hrad.
Nad obcou Zlatno sa týči zalesnený výbežok pohoria Tribeč, na ktorom stál v minulosti Čierny hrad. Dnes sa tu dajú nájsť len ruiny, zvyšky niektorých múrov, vonkajšie valy a priekopa. O histórii hradu vieme málo, archívnych písomností a dokumentov sa veľa nezachovalo. V minulosti sa na hrade nerobil takmer žiaden výskum. V roku 2004 vzniklo Občianske združenie Čierny hrad, ktoré sa začalo zaoberať históriou hradu. Počas rokov 2005, 2007 a 2009 sa uskutočnili na hrade archeologické výskumy, ktoré pomohli presnejšie datovať dobu existencie hradu i jeho možnú podobu. Hrad bol postavený s najväčšou pravdepodobnosťou na pravekom hradisku zo staršej doby bronzovej…
Oselný vrch sa vyznačuje mohutnými skalnými bralami.
Neďaleko Veľkých Uheriec sa nachádza Oselný vrch, tvorený mohutnými kremencovými bralami a skalami, so strmými zrázmi. Vrchol sa vyznačuje jedinečným panoramatickým výhľadom, na šíre okolie, kde vyniká na pozadí hlavne pohorie Tribeč a pohorie Vtáčnik. Váš pohľad sa môže zastaviť na vrchoch Žarnov, Buchlov, Rokoš, Kľak, krásne je vidno aj hrebeň samotného Tribeča. Pred Vtáčnikom vidno Dobrolínske skaly a lúky na Brezovej. Prístup na Oselný vrchol je po zelenej turistickej trase z Veľkých Uheriec. Výstup na Oselný vrch nepatrí medzi náročné aj keď sú tu kratšie úseky s väčším stúpaním, mali by ho zvládnuť všetky vekové kategórie…
Jazvínska jaskyňa je verejnosti voľne prístupná jaskyňa.
V pohorí Tríbeč je 61 jaskýň. Jazvínska jaskyňa však patrí k tým najznámejším v tomto pohorí. Jaskyňa má dnes dĺžku 44 m, v minulosti to tak nebolo, chodba bola zanesená sedimentom z jej povrchu. Prvá zmienka o Jazvínskej jaskyni v Tribečskom pohorí, pochádza z roku 1893 od polyhistora Andreja Kmeťa. Nazýva sa tiež Debnárová jaskyňa, nachádza sa pri osade Debnárov Štál patriacej do obce Malá Lehota. Jaskyňa sa čistila v niekoľkých etapách už od roku 1973. Verejnosti je oficiálne voľne prístupná od roku 2019. V jaskyni sa v minulosti našli nálezy hlinených črepov pravdepodobne zo stredoveku. V chodbe jaskyne prebývajú netopiere, preto pre jaskyňu platí zimná uzávera. Okrem ojedinelého výskytu sintrovej kôry sa v jaskyni nenachádza kvapľová výzdoba…
V Cigánskej doline sa ukrýva zrúcanina strážnej veže.
Zrúcanina strážnej veže pri Jedľových Kostoľanoch mala v stredoveku dôležité poslanie, ktoré súviselo s obchodnými činnosťami. Strážila významnú obchodnú cestu z Novej Bane do horného Požitavia. V Cigánskej doline, ktorá od seba oddeľuje pohoria Tribeč a Pohronský Inovec, sa nachádzajú zvyšky Živánskej veže. Pozostatky niekdajšej mohutnej a vysokej veže dnes zakrývajú okolité stromy. Vznikla pravdepodobne na začiatku 13. storočia, záznamov sa o nej veľa nezachovalo. Patrila k panstvu hradu Hrušov a slúžila ako strategická strážna veža na ochranu významnej obchodnej cesty údolím rieky Žitava. Slúžila aj ako mýtna stanica. Pôvodne veža mala 5 podlaží a vchádzalo sa do nej na úrovni prvého podlažia rebríkom, ktorý sa potom vytiahol hore, čo bolo výhodné pri obrane veže. Zánik veže prišiel pravdepodobne v roku 1708, keď zanikol aj neďaleký Hrušovský hrad…