Potulky po Západných Tatrách
|

Potulky po Západných Tatrách na Orave. Top 4 tipy na zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.

Potulky po Západných Tatrách na Orave sú jedinečný tip na oddychovú dovolenku v čarokrásnych zákutiach oravskej prírody. Môžete sa tu poprechádzať po rôznych ľahko dostupných turistických atrakciách, alebo využiť možnosti nenáročnejšie horskej a náročnejšej vysokohorskej turistiky.

Začínajú reťaze
Začínajú reťaze. Fotoarchív: František Kovár

Výstup na vrchol je po strmom skalnom chodníku, ktorý je istený reťazami.

Ostrý Roháč patrí medzi najexponovanejšie turistické ciele v Západných Tatrách. Prístup pod vrchol nie je až tak náročný, ako priamy výstup na samotný vrchol. Na vrchol vystúpite po strmom skalnom chodníku, ktorý je istený reťazami a má charakter lezecký. Na Ostrý Roháč sa môžete vybrať z oboch smerov, z Jamníckeho sedla, alebo Plačlivého. Výstup z oboch strán trvá približne do 1 hod.. Výstup na Ostrý Roháč sa odporúča len pre skúsenejších turistov a taktiež pre takých, ktorí nemajú závraty. Turistický chodník ma na niektorých miestach šírku len niekoľko desiatok centimetrov a z oboch strán sú len strmé zrázy do dolín…

Krásne prírodné scenérie
Krásne prírodné scenérie. Fotoarchív: František Kovár

Roháčske plesá a okolitú prírodu spoznáte aj vďaka náučnému chodníku.

Roháčske plesá patria medzi najkrajšie miesta, ktoré môžete vidieť a zažiť v Západných Tatrách. Okružný náučný chodník Roháčske plesá je jeden z najatraktívnejších chodníkov v tejto oblasti, ktorý je určený aj pre rodiny s deťmi. Východiskový a cieľový bod túry je Zverovka. Túra sa dá prejsť oboma smermi. Veľké Roháčske pleso (Dolné Roháčske pleso) je najväčšie z plies, nachádza sa v nadmorskej výške 1562 m, jeho rozloha 2,22 ha, hlboké je 7 m. Druhé a tretie Roháčske pleso sú pri sebe, v  nadmorskej výške 1650 a 1653 m. Horné Roháčske pleso je najvyššie, v nadmorskej výške 1719 m. Chodník prechádza aj okolo Roháčskeho vodopádu (1340 m), jeho výška je 23 m…

Roklinou sa kľukatí potok aj chodník
Roklinou sa kľukatí potok aj chodník. Fotoarchív: František Kovár

Juráňova dolina je považovaná za jednu z najkrajších roklín Oravy.

Juráňová dolina je 4 km dlhá zalesnená dolina nachádzajúca sa v Oravickej kotline. Ústie doliny tvorí 1 km dlhá vápencová tiesňava, ktorá je charakteristická kolmými skalnými stenami. Cez dolinu preteká Juráňov potok, popri ktorom vedie turistický chodník (červená turistická značka), ktorý je zároveň aj Náučným chodníkom Juráňová dolina. Trasa náučného chodníka je okruh so začiatkom a koncom v osade Oravice, patriacej pod mesto Tvrdošín. Náučný chodník je dlhý 8 km, s prevýšením 170 m. Priemerný čas prechodu chodníka sú približne 3 hod.. Pred začiatkom tohtoročnej sezóny boli v doline obnovené niektoré časti chodníkov a technické prvky, ktoré robia chodník bezpečnejším…

S čelovkami v jaskyni
S čelovkami v jaskyni. Fotoarchív: František Kovár

Vstup do jaskyne je možný len s prilbou a čelovkou.

Neďaleko obce Zuberec na severozápadnom úpätí Západných Tatier sa nachádza Brestovská jaskyňa. Je to najmladšia sprístupnená jaskyňa na Slovensku patriacej pod Správu slovenských jaskýň. Zároveň je to prvá sprístupnená jaskyňa na Orave. Sprístupnená bola začiatkom septembra 2016. Krásy jaskyne môžete obdivovať len vo svetle čeloviek, nie je tu umelé osvetlenie. Takýto prechod jaskyňou pôsobí nie len dobrodružne, ale aj tajomne. Celková dĺžka jaskyne je 1 890 m, sprístupnená časť má 217 m. Keďže sa však celá trasa prechádza tam a späť po tej istej trase, je dĺžka prehliadkovej trasy 434 m. V jaskyni prejdete 240 schodov. Doba trvania prehliadky je asi 50 minút. Teplota v jaskyni 4,9 °C až 5,4°C…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *