Záhorie
|

Potulky po Záhorí. Päť tipov na zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.

Potulky po Záhorí prinášajú rôzne možnosti výletov a turistiky. Záhorie patrí k najstaršie osídleným územiam na Slovensku, čo prináša množstvo historických pamiatok. Malé Karpaty zasa ponúkajú bohaté možnosti turistiky. Záhorie leží v západnej časti Slovenska. Územie ohraničuje štátna hranica s Rakúskom, ktorú tvorí rieka Morava a štátna hranica s Českou republikou. Juhovýchod regiónu ohraničujú Malé Karpaty.

Jaskyňa Deravá skala
Jaskyňa Deravá skala. Fotoarchív: František Kovár

Cestou na Čiernu skalu sa môžete zastaviť v jaskyni Deravá skala.

Očarujúce skalné výbežky Malých Karpát lákajú na potulky nejedného turistu. Čierna skala je lokalizovaná zhruba v strede Malých Karpát, v jej užšej časti, medzi Plaveckým Mikulášom na západe a obcou Lošonec na východe. Je to menej známy vrchol ako sú napr. Vysoká, Vápenná, Skalnatá, či Záruby. Najlepší prístup na Čiernu skalu je z Plaveckého Mikuláša, kde po ceste sem budete prechádzať okolo viacerých prírodných zaujímavostí, akými sú napríklad Kršlenica či jaskyňa Deravá skala. Deravá skala bola už v časoch mladého paleolitu miestom pobytu pravekých lovcov. Výsledky výskumu Deravej skaly z roku 2002 ju prezentovali ako jaskyňu dávnych obradov. Je možné, že jaskyňa poslúžila ako rituálne obetisko…

Záhadné hlavy
Záhadné hlavy. Fotoarchív: František Kovár

Kto chce v okolí hradu stretnúť rytiera na bielom koni mal by na hrade prespať.

Počiatočná história hradu nie je veľmi známa, v literatúre sa opisujú rôzne počiatky. Historické údaje sa môžu prelínať aj s bývalým stupavským vodným hradom. Niektorí bádatelia hrad Pajštún stotožňujú s hradom Stupava, ktorý v roku 1271 dobyli vojska českého kráľa Přemysla Otakara. Iný názor hovorí o tom, že hrad vybudoval Rugerius z Tallesbrunnu v poslednej tretine 13. storočia. Hrad mal byť pomenovaný ako Peilenstein, z čoho malo vzniknúť jeho terajšie slovenské pomenovanie Pajštún. Podľa známych záznamov sa dá s istotou povedať, že hrad stál už pred rokom 1390. Aký by to bol, keby nemal svoje legendy a povesti. Traduje sa napríklad príbeh, že vždy o polnoci okolo hradu jazdí divokým cvalom rytier na bielom koni a následne zmizne v priepasti…

Holíčske lapidárium
Holíčske lapidárium. Foto: František Kovár

Holíčska svätyňa pripomína svetoznámu anglickú pravekú stavbu.

Holíčska svätyňa, ľudovo nazývaná Holíčsky Stonehenge je archeologická lokalita v katastrálnom území mesta Holíč, v okrese Skalica – rondel s megalitmi. Zachované časti kultových kameňov sa nachádzajú v holíčskom lapidáriu. V roku 1988 bola v intraviláne mesta Holíč pri výstavbe sídliska SNP, v priestore pod Kalváriou objavená praveká svätyňa. Súbor kultových kameňov z nej je v súčasnosti umiestnený v lapidáriu, v parku administratívnej budovy Mestského úradu a Základnej umeleckej školy v Holíči. Vytvára tu zostavu kamenných slnečných hodín. Vo verejnosti je známy najmä pod menom Holíčske Stonehenge, nakoľko mnohým pripomína práve túto svetoznámu anglickú pravekú stavbu…

Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch
Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Zdroj: OZ KAMENICA

Kostolík je jediný stojaci a zachovaný objekt z obdobia Veľkej Moravy.

Jedná sa o jediný stojaci a zachovaný objekt z obdobia Veľkej Moravy. Kostolík je najstaršou zachovanou stojacou stavbou severne od Dunaja, čím má obrovský význam aj v rámci celej strednej Európy. Dendrochronologicky, ale aj meraním obsahu uhlíka C14 bolo zistené, že kostol mohol byť postavený okolo roku 850. Kostol leží pri slovensko-českej hranici, niekoľko kilometrov od veľkomoravského sídla Mikulčice-Valy, v katastri obce Kopčany. Prvá písomná zmienka o kostole pochádza až z r. 1392…

Veterný kamenný mlyn pred rekonštrukciou
Veterný kamenný mlyn pred rekonštrukciou. Zdroj: OZ KAMENICA

Pôvodne bol v Holíči drevený veterný mlyn nemeckého typu.

Veterný mlyn v Holíči je historická technická pamiatka pochádzajúca z 80. rokov 19. storočia. Nachádza sa juhovýchodne od mesta na zalesnenom kopci Hrebeň. Je jediným zachovaným veterným mlynom na Slovensku. Prvý veterný mlyn na území Holíča bol drevený, jeho podoba je zobrazená na rytine z roku 1801. Tento mlyn bol nemeckého typu, jeho osud nie je známy. Je pravdepodobné, že vyhorel. Zachovaný kamenný mlyn je už holandského typu. Mlyn je trojpodlažný podpivničený kamenný objekt. Kamenný veterný mlyn bol v roku 2022 zrekonštruovaný do pôvodnej podoby…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *