Pohronie
|

Potulky po strednom Pohroní. Miesta, ktoré sa oplatí vidieť (2. časť).

Potulky po strednom Pohroní vás zavedú na zaujímavé miesta v tejto oblasti, ktorú tvoria okresy Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica.

Vrch Hulín
Vrch Hulín. Fotoarchív: František Kovár

Vrch Hulín je známy aj ako Biela skala.

Nad obcou Brehy sa vypína skalný vrch Hulín (650 m), známy je tiež pod menom Biela skala. Z vrcholu je krásny výhľad na veľkú časť stredného Pohronia. Nachádza sa tu aj miesto na oddych a občerstvenie, kde sa dá posedieť a aj niečo si opiecť. Na vrch Hulín sa dostanete približne do 1,5 hod., po trase dlhej 3 km. Výstup je takmer celú trasu mierny, posledných približne 20 min. je to už prudšie stúpanie až na vrchol. Na vrchol vedie žltá značka, ktorá začína v obci Brehy…

Skalné bralo Bačovka.
Skalné bralo Bačovka. Foto: František Kovár

Na skalnom brale je vytesaný nápis Bačovka.

Bolo to už dávnejšie, niekedy v rokoch 2008-09, keď som sa potuloval v okolí Šášovského Podhradia, pod zrúcaninou hradu Šášov. Lesná cesta popri rieke Hron ma priviedla ku skalnému bralu, ktoré sa čnelo vysoko nad jeho hladinou. Pomedzi stromy a kríky som si všimol, že na vrchol brala vedie aj úzky, už takmer zarastený chodník. Zo zvedavosti som sa vydal hore k vrcholu a dobre som urobil. Na skalnom vrchole brala sa predo mnou otvoril pomerne pekný výhľad na šíre okolie a rieku Hron. Okrem výhľadu ma čakalo aj jedno prekvapenie, na skale slabo viditeľný, vytesaný nápis Bačovka…

Informačný panel o appke Revište 3D.
Informačný panel o appke Revište 3D. Foto: František Kovár

Sprievodcom po hrade je aplikácia v mobile.

Je to prvá zrúcanina hradu na Slovensku, kde vďaka modernej technológii sa môžete presunúť v čase. Vďaka aplikácii rozšírenej reality sa presuniete do 17. storočia, do čias najväčšej slávy hradu. Hrad Revište, neďaleko Žarnovice prešiel v nedávnej dobe digitalizáciou. Bol zostavený digitálny 3D model hradu spolu s aplikáciou, ktorá vás prevedie po hrade a ukáže v rozšírenej realite ako hrad vyzeral v 17. storočí. Aplikáciu dopĺňajú aj originálne ilustrácie a animácie zachytávajúce fragmenty života na hrade. Môžete sa tu stretnúť aj s pánmi hradu, z rodu Dóciovcov…

Badínsky prales.
Badínsky prales. Zdroj: OZ KAMENICA

Ministerstvo pôdohospodárstva v Budapešti vyhlásilo Kulisovo v roku 1913 za prísnu rezerváciu.

Prales na strednom Slovensku, v Kremnických vrchoch, patrí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Územie je chránené od roku 1913, čím sa radí k najdlhšie zákonom chráneným rezerváciám na Slovensku. Najvýznamnejším návštevníkom Badínskeho pralesa bol anglický princ Charles (Karol III.) v roku 2000…

Pozostatok sopečnej činnosti
Pozostatok sopečnej činnosti. Fotoarchív: František Kovár

Pred vyše 102 tisíc rokmi vybuchol Putikov vŕšok.

Slovensko je krajina vyhasnutých sopiek. Štiavnické vrchy, Poľana, Vtáčnik, Kremnické vrchy, na východe zas Vihorlat… Vulkanická činnosť sa tu skončila asi pred vyše 102 tisíc rokmi, keď vybuchol Putikov vŕšok, najmladšia a najzachovanejšia sopka v strednej Európe. Spolu s vulkanitmi pohoria Harghita v Rumunsku je súčasťou najmladších prejavov sopečnej aktivity v Karpatsko-Panónskej oblasti. Putikov vŕšok je vyhasnutá bazaltová sopka ležiaca východne od obce Tekovská Breznica. Zvyšky vyhasnutej sopky buduje hlavne troskový kužeľ tvorený pyroklastickými sedimentami a lávové prúdy rôznej dĺžky.

Pokračovanie: Potulky po strednom Pohroní. Miesta, ktoré sa oplatí vidieť (3. časť).

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *