Stredné Pohronie
|

Potulky po strednom Pohroní. Miesta, ktoré sa oplatí vidieť (1. časť).

Potulky po strednom Pohroní vás zavedú na zaujímavé miesta v tejto oblasti, ktorú tvoria okresy Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica.

Szabóova skala
Szabóova skala. Fotoarchív: František Kovár

Szabóova skala bola za prírodnú rezerváciu vyhlásená v roku 1907.

Od roku 1907 je najstarším chráneným geologickým objektom na Slovensku a zároveň najstaršou prírodnou rezerváciou v celom bývalom Uhorsku. Prírodný útvar sopečného pôvodu sa týči nad obcou Lehôtka pod Brehmi. Skalné bralo dostalo pomenovanie Szabó szikla. Szabóova skala bola za prírodnú rezerváciu vyhlásená v roku 1907 na rozlohe 11,89 hektárov. Predmetom ochrany je flóra, fauna a pozostatky po vulkanickej činnosti a to najmä ryolitové skaly s výrazným vysokým bralom. Je pomenovaná podľa bývalého poslucháča Banskej akadémie v Banskej Štiavnici a neskoršieho profesora univerzity v Budapešti, mineralóga a geológa Józsefa Szabóa. Szabó zdokumentoval a podrobne preštudoval geologickú stavbu celých Štiavnických vrchov. Na skale bol vytvorený aj maďarský nápis SZABÓ SZIKLA vysoký jeden meter a dlhý 7,5 metrov. Bol vytvorený z kovových písmen, ktoré odliala bezplatne Kachelmanova strojáreň vo Vyhniach…

Kamenné more dnes.
Kamenné more dnes. Foto: František Kovár

Kamenné more vo Vyhniach je najväčšie v Karpatoch.

Prírodná rezervácia Kamenné more je chránené územie, jedno z najstarších u nás. Nachádza sa severne nad obcou Vyhne v Štiavnických vrchoch. Bolo vyhlásené na južnom svahu vrchu Kamenná (495 m n. m.) už v roku 1923 na ochranu najväčšieho kamenného mora vo vulkanitmi budovanej časti Karpát. Je tiež významnou lokalitou chránených a zriedkavých druhov živočíchov, najmä plazov…

Od roku 2014 je na kaplnke pamätná tabuľa.
Od roku 2014 je na kaplnke pamätná tabuľa. Zdroj: OZ KAMENICA

Prvú postavil kaplnku vo Vyhniach, potom prvý mrakodrap v Číne.

Vo Vyhniach boli kedysi vychýrené kúpele, dnes po nich zostalo len zopár stôp. Ich zašlú slávu naďalej pripomína jedinečná kúpeľná kaplnka. V roku 1913 vypracoval projekt kaplnky vo Vyhniach Ladislav Hudec, ešte ako študent Technickej univerzity v Budapešti. Novú kaplnku nechal vybudovať magistrát mesta Banská Štiavnica pod vedením mešťanostu Kolomana (Kálmána) Horvátha. Stavbu realizovala v jeseni 1913 firma Hugyecz a Rosenauer. Posviacka kaplnky sa konala v nedeľu 26. júla 1914 a vykonal ju z poverenia banskobystrického biskupa Wolfganga Radnaia, čestný pápežský kaplán a vyhniansky farár Jozef Daubner. Kaplnka bola zasvätená Panne Márii, patrónke Uhorska (v súčasnosti Panne Márii Kráľovnej)…

Ihráčske kamenné more.
Ihráčske kamenné more. Zdroj: OZ KAMENICA

V obci Ihráč pred mnohými tisícročiami vyúsťovala sopka.

Obec neďaleko Žiaru nad Hronom vyniká chránenou prírodnou pamiatkou Ihráčske kamenné more. Nachádza sa na južnom okraji obce, v blízkosti rímskokatolíckeho kostola. Kamenné more je rozpadajúci sa sopúch – zvyšok lávového prúdu vytečeného zo sopky, ktorá v týchto miestach pred mnohými tisícročiami vyúsťovala. V lokalite, miestnymi prezývanej, Líška môžete obdivovať pôsobivé andezitové sutiny, s balvanmi rôznych tvarov a veľkostí. Najväčšie z nich dosahujú hmotnosť až niekoľko stoviek ton. Medzi skaliskami sa nachádzajú rôzne dutiny, prieduchy a otvory, z ktorých občas vychádza para a v zime sa okolo nich roztápa sneh. Najzaujímavejší z týchto otvorov sa nazýva Dračia diera

Skalná štrbina s rebríkom.
Skalná štrbina s rebríkom. Foto: František Kovár

Cez rezerváciu Bralce prechádza jedinečný turistický chodník.

Prírodná rezervácia Bralce sa nachádza na rozhraní katastrov Hliník nad Hronom a Lehôtka pod Brehmi. Je zaujímavá svojou prírodnou scenériou, geologickým zložením, flórou a jedinečnou klímou. V masíve Bralce sa v minulosti ťažil kameň… limnokvarcity, jazerné kremence a známy hlinický ružový a sivý trachyt, využívané na výrobu mlynských kameňov. Po ťažbe tu zostali početné skalné masívy, kamenné moria, veže a jaskyne. Na stromoch sa nachádza množstvo zaujímavých lišajníkov a machorastov. Trasa chodníka je charakteristická svojimi úžasnými skalnými útvarmi – pozostatkami ťažby ružového ryolitu – a tiež chránenou flórou. Miesta vybavené reťazami či rebríkmi vám aspoň čiastočne pripomenú Slovenský raj alebo Jánošíkove diery…

Pokračovanie: Potulky po strednom Pohroní. Miesta, ktoré sa oplatí vidieť (2. časť).

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *