Potulky po Slovenskom krase
|

Potulky po Slovenskom krase. Top 6 tipov na zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.

Potulky po Slovenskom krase patria medzi jedny z najkrajších v slovenskej prírode. Územie prírodnej rezervácie je tvorené sústavou náhorných plošín s množstvom podzemných i povrchových krasových javov, kaňonov riek a tiesňav. Slovenský kras predstavuje najrozsiahlejšie krasové územie planinového typu v strednej Európe.

Podzemná riečka Styx.
Podzemná riečka Styx. Zdroj: OZ KAMENICA

Jaskyňu Domica formovala podzemná riečka Styx.

Najznámejšia a najdlhšia jaskyňa v Slovenskom krase južne od Rožňavy, pri slovensko-maďarskej štátnej hranici, jedna z najkrajších v Európe. Tvorí jednotný genetický celok s jaskyňou Baradla v maďarskom Národnom parku Aggtelek – jaskynný systém Domica-Baradla – v celkovej dĺžke 30,5 km, z ktorých jaskyňa Domica má asi 8,5 km. Jaskyňu objavil Ján Majko 3. októbra 1926…

Hrhovský vodopád
Hrhovský vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Hrhovský vodopád vznikol v kameňolome, v ktorom sa v minulosti ťažil travertín.

Hrhovský vodopád je najväčším a najvýdatnejším vodopádom v oblasti Slovenského krasu. Výnimočný je aj tým, že sa nachádza priamo v obci, medzi domami. Napájaný je vyvieračkou Féj (známa aj ako Hrhovská vyvieračka, alebo vyvieračka Veľká hlava). Vyvieračka pramení priamo nad obcou, pod planinou Horný vrch v nadmorskej výške 225 m. a vlieva sa do neďalekých Hrhovských rybníkov.

Rozprávková nádhera
Rozprávková nádhera. Fotoarchív: František Kovár

Gombasecká jaskyňa je jednou z najmladších slovenských jaskýň.

Vývojovo patrí Gombasecká jaskyňa medzi najmladšie slovenské jaskyne. Má veľmi impozantnú výzdobu, ktorá pozostáva z rôzne sformovaného sintru, sfarbeného bohatou škálou farieb od bielej cez žltú až po okrovú. Európskou raritou jaskyne sú biele brčká, 2 – 3 mm hrubé a až 3 m dlhé, ktoré ostro kontrastujú s červenohnedými povlakmi na stenách. Príroda dala kvapľom rôzne bizarné tvary a podoby, ktoré sú ešte zvýraznené pestrou farebnosťou a sviežosťou, pretože ich tvorba neustále pokračuje…

Silická ľadnica
Silická ľadnica. Fotoarchív: František Kovár

Jaskynná priepasť Silická ľadnica je najnižšie položená ľadová jaskyňa na Slovensku.

Nachádza sa v nadmorskej výške 503 metrov. Je to zaľadnená priepasť, ktorá vznikla prepadnutím stropu podzemného dómu pred asi 2000 rokmi. Silická ľadnica je dlhá 1100 m a hlboká 110 m, pre verejnosť nie je prístupná. Prístup je len pred jej vstupný monumentálny portál, kde je jedinečná klíma. Prejavuje sa tu výnimočný botanický a biologický úkaz inverzie flóry a fauny…

Veľký Hájsky vodopád
Veľký Hájsky vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Potok ku koncu tiesňavy vytvára sústavu 10 vodopádov.

Hájske vodopády prezývané aj Vodopády Hlboký jarok sa nachádzajú v Hájskej doline, krasovej tiesňave, neďaleko od cesty spájajúcu obce Háj a Hačava. Hájsky potok, ktorý preteká dolinou, vytvára na konci tiesňavy vďaka výškovému rozdielu 300 metrov v travertínových hrádzach sústavu 10 vodopádov rôznej výšky, od 1 metra až po 7 metrov. Výdatnosť vodopádov závisí hlavne od množstva zrážok a topiaceho sa snehu. V zimnom období vodopády zamŕzajú a vytvárajú rôzne ľadové scenérie, ľadové steny s množstvom cencúľov…

Výhľad z Dievčenskej skaly
Výhľad z Dievčenskej skaly. Fotoarchív: František Kovár

Na vrchu Dievčenská skala je výhľadová skalná plošina ukončená strmým zrázom.

Meno vrchu v Slovenskom krase podľa povesti je odvodený od ženského kláštora, ktorý tu vraj v minulosti stál. Názov vrchu je Dievčenská skala, ktorý sa týči nad obcou Jovice neďaleko Rožňavy. Dievčenská skala leží v nadmorskej výške 660 metrov. Na jej severnom svahu sa nachádza neveľká vyhliadková skalná plošina ukončená strmým zrázom, ktorý klesá takmer kolmo do Rožňavskej kotliny. Z vyhliadky je krásny polkruhový výhľad na Plešiveckú planinu, Volovské vrchy a Rožňavskú kotlinu s mestom Rožňava…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *